Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... salutare.are cineva idee sau cunoaste din proprie ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

salutare.are cineva idee sau cunoaste din proprie experienta ...

salutare.are cineva idee sau cunoaste din proprie experienta ma refer la persoanele care au legatura experti, avocati etc daca exista o diferenta de pret intre evaluarea unui expert si pretul de piata al unui apartament.multumesc
Exista diferenta dintre pretul de piata al unui imobil si pretul stabilit in urma evaluarii individuale a imobilului supus expertizei, de asemenea fata de pretul de referinta stabilit in grilele notarilor. Totusi ar trebui expusa problema dumneavoastra in ce context va intereseaza chestiunea pretului
Din pacate, fiecare are criterii de evaluare diferite. Expertul se bazeaza pe normative si acte de posesie, grila notarilor pe statistici rezultate din contractele de vanzare-cumparare inregistrate, iar piata lucreaza dupa cerere si oferta.
Dupa parerea mea, expertiza tehnica imobiliara ar trebui sa fie avuta in vedere, in tranzactii.
Pentru impozitare, notarii sunt obligati sa aiba in vedere, conform legii, pretul pietei, indiferent ce declara semnatarii unui contract de vanzare-cumparare.

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Exista diferenta dintre pretul de piata al unui imobil si pretul stabilit in urma evaluarii individuale a imobilului supus expertizei, de asemenea fata de pretul de referinta stabilit in grilele notarilor. Totusi ar trebui expusa problema dumneavoastra in ce context va intereseaza chestiunea pretului

Multumesc pentru răspuns.sant interesat pentru o ieșire din indiviziune pentru ca eventual sa plătesc sulta celorlalte părți moștenitoare-este un apartament 2 camere intr-un bloc din1963. Pe grila notariala valoarea este de 29910 lei pe piața liberă undeva la 61000 65000 euro.expertiza poate evalua la același preț de piața sau mai puțin?multumesc
Daca valoare imobilului nu reiese din actele de proprietate ori din valoarea impozabila rezultata din istoricul de rol fiscal pentru care platiti deja impozit, puteti sa invocati valoarea de referinta din grila notarilor si eventual daca cunoasteti un expert evaluator sa aveti si o expertiza extrajudiciara care sa confirme spre acea valoare.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Apartamentul este cumpărat in rate cu suma de 72000 lei in 1975 de către părinți si suma de vânzare este trecută pe actul de proprietate părinții fiind Titularii acum decedați impozitul este plățit suma valoare a apartamentului fiind in jur de 28000 lei apropiată de valoarea pe grila notariala prin urmare pot cere ca celelalte părți sa fie despăgubite cu sulta din valoarea fiscală sau grila dar doar daca voi ieși din indiviziune in instanța?multumesc