Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocatie de copil ,si pana la ce data trebuie sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocatie de copil ,si pana la ce data trebuie sa plateasca tata ...

Alocatie de copil ,si pana la ce data trebuie sa plateasca tata pt copil l daca a implinit 18 ani dar face facultate ...nici alocatie de la Stat nu pprimeste ....???
Alocatia de stat se sisteaza la implinirea varstei de 18 ani.

Pentru a primi pensie de intretinere din partea parintelui - la care are legal dreptul fiind in continuarea studiilor si daca probeaza starea de nevoie - este obligatoriu a fi dat in judecata, instanta urmand a stabili pensia in functie de veniturile parintelui.