Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Azi am gasit in parbriz o foaie de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Azi am gasit in parbriz o foaie de la politia locala ...

Buna ziua! Azi am gasit in parbriz o foaie de la politia locala cum ca am incalcat prevederile X, art. X, al, x litera X . Am cautat pe internet prevederea si articolul iar litera(subpunctul) scrisa pe acea foaie nu exista pe nicaieri. A facut o greseala iar asta inseamna ca nu mai trebuie sa platesc nimic? Sau faptul ca litera nu exista inseamna altceva?
Daca nu vi s-a intocmit PV de contraventie, pe numele dvs., nu trebuie sa platiti nimic.
Pe aceeasi foaie scrie sa merg la Directia Generala a Politiei locale cu actul de identitate sa ridic procesul verbal. de contraventie.
Pai vedeti, nu vi s-a intocmit nici un PV de contraventie, pentru ca nu ati fost identificat. Daca va duceti, sigur va face. Si totusi de ce sunt secrete acele X, Y, Z pentru care va face invitatia ?
Imi cer scuze. Nu sunt secrete dar nu aveam la indemana foaia. Este vorba de prevederile HCL 371/2007, art. 28, al 1, lit. o . In ce am găsit eu postat pe internet nu exista acea "lit. o" . Deci ce ma sfatuiti sa fac ?
DariusL, utilizator
Faceți cum va dictează conștiința.