Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In aceasta seara m-am trezit in parbriz cu o foaie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In aceasta seara m-am trezit in parbriz cu o foaie care spunea ...

In aceasta seara m-am trezit in parbriz cu o foaie care spunea ca am primit o amenda pentru stationarea intr-un loc destinat taxi-urilor dar tin sa spun ca locul se alfa intr-o parcare obisnuit era trasat cu linii obisnuit fara vreun marcaj colorat sau sa scrie taxi pe jos era doar un semn cu oprirea interzisa lovit de coneva si practic orientat in directia opusa locului unde am parcat. Foaie respectiva ma anunta doar sa ma duc sa ridic procesul verbal fara ca acesta sa fie atasat/pus pe parbriz. In aceasta situatie, se pote depune contestatie ? Sau cat timp am pentru a plati doar 1/2 din amenda ?
PV de contraventie nu se ridica de nicaieri, conform legii (OG2/2001 ) acesta se comunica, cum scrie la art. 27. Daca va duceti la sediul indicat pe acea foaie ,vi se va intocmi pe loc un PV de contraventie, de catre politia locala, dupa ce veti fi identificat.
[ link extern ]