Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua, de curand am deschis o firma de consultanta ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua, de curand am deschis o firma de consultanta auto. ...

Buna ziua, de curand am deschis o firma de consultanta auto. Eu trebuie sa platesc TVA ul intracomunitar, chiar daca eu "vand" serviciul de consultanta?
Buna ziua,

Inteleg ca urmati sa vindeti servicii intracomunitare de consultanta.Clientul este persoana juridica din UE cu cod valid de tva intracomunitar, verificabil in sistemul VIES, atunci exista obligatia obtinerii codului special de tva inainte de a emite o factura catre client.Mai intai obtineti cod de tva intracomunitar si apoi emiteti invoice.Codul se obtine dupa depunerea formularului D700.Lunar se mai declara in declaratia 390 serviciul prestat si codul de tva al beneficiarului.

Factura emiteti cu tva zero, dar folosind codul de tva special.

De la anu', atentie, firmele de consultanta devin platitoare de impozit pe profit 16% ca urmare a detinerii codului CAEN 7022.