Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Astazi tocmai mi-a venit cerere de a declara cine a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Astazi tocmai mi-a venit cerere de a declara cine a fost soferul ...

Astazi tocmai mi-a venit cerere de a declara cine a fost soferul intr-o zi in care am fost depistat de radar. Trimit datele prin mail-ul precizat in scrisorica, insa cum pot face rost de inregistrarea radar? Vine o data cu procesul verbal, trebuie sa ma duc sa o cer, care este procesul?
Dupa ce va vine PV de contraventie, daca doriti neaparat sa vedeti inregistrarea, depuneti o plingere contraventionala impotriva acelui PV de contraventie, in termen de 15 zile de la data sosirii inscrisa pe acel plic in care va vine PV. Solicitati in plingere ca intimatul, in baza art. 121 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, sa faca dovada presupusei fapte savirsite de dvs. Veti primi odata cu intimpinarea copie dupa inregistrarea faptei.
Asta inseamna contestatie, care vine cu luni de asteptare dupa care oricum trebuie sa stau cu permisul suspendat pentru ca vinovat sunt 100%, nu? Nu exista nici o cale de a face rost de filmare fara sa aman suspendarea permisului?
Nici una legala, nu insistati.
latka, utilizator
Am patit-o! La vreo luna dupa comiterea unei asa-zise contraventii mi-a murit un bun amic. Cand am primit solicitarea de a comunica cine a condus in data de... ora de... etc, le-am raspuns ca X, decedatul.