Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copii majori, nascuti din a doua casnicie al tatalui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copii majori, nascuti din a doua casnicie al tatalui meu, cu ...

Copii majori, nascuti din a doua casnicie al tatalui meu, cu un imobil cumparat pe durata celei de-a doa casnicii, tatal decedat, mama noastra in viata, dar tatal a mai avut 3 copii din prima castnicie. Cine ce drepturi de mostenire are?
Moștenitori sunt copii toți, și soția supraviețuitoare. Nu are nici o relevanță din care căsătorii sunt copii, dreptul la moștenire îl au toți egal.
Dapix, utilizator
Cota soției supraviețuitoare este de o pătrime din moștenire.
Restul de 3/4 este cota descendenților defunctului, care se împarte în mod egal între toți copiii lui (Contează existența legăturii de filiație. Nu are importanță cu cine i-a făcut, nici în câta căsnicie ori altele asemenea).

Bunul fiind comun, în moștenire intră doar partea din imobil care a aparținut defunctului, adică jumătate.
Cealaltă jumătate este și rămâne a soției.

În final, soția va avea 5/8 din imobil. (jumătatea ei plus o pătrime din cealaltă jumătate/a defunctului).
Iar restul de 3/8 din imobil ... deîmpărțit la numărul copiilor defunctului (3 + „copii majori” / nu ne-ati spus care este numărul lor total) = ...

romascanu, moderator