Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut

Am împrumutat o persoana cu 50 000 euro prin ordin de plata ( Banca)pe care am scris imprumut Persoana refuză să i înapoieze. Ce soluții am?
ca sa fie complet ar fi trebuit sa scrieti si termenul de restituire. va trebui sa va judecati
Buna ziua,

Formulati actiune in fata instantei de judecata pentru a solicita obligarea imprumutatului la restituirea sumei de bani. Avand in vedere ca nu aveti un contract semnat in cuprinsul caruia sa se mentioneze termenul de restituire, anterior initierii litigiului de fond, in care se va judeca daca se impune restituirea, se formuleaza o actiune pentru stabilirea unui termen de restituire. Dupa implinirea termenului stabilit de instanta de judecata pentru restituire, care nu poate fi mai mare de 3 luni, se introduce actiunea in instanta pentru restituirea efectiva.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Daca ati imprumutat 50k E in mod cert va.permiteti sa suportati costurile procesului,taxa timbru,avocat etc.Varianta aleasa nu este cea mai fericita astfel cum v a spus si dna avocat o sa trebuiasca initiate 2 actiuni.Sanse de castig aveti problema este daca aveti ce recupera de la debitor...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat