Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Pentru obținerea pensiei alimentare este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Pentru obținerea pensiei alimentare este obligatorie ...

Buna ziua. Pentru obținerea pensiei alimentare este obligatorie angajarea unui avocat? Multumesc
Buna ziua,

Recomandarea mea este sa aveti un avocat care sa va reprezinte interesele in cauza, sansele fiind mai ridicate pentru castigarea litigiului cand speta este analizata de un avocat. Multe persoane fara cunostinte juridice au formulat actiuni in instanta si ulterior tot la avocat au apelat fiindca nu s-au descurcat. E mult mai greu pentru avocat sa preia o speta deja initiata de o persoana fara cunostinte juridice, multi avocati nici nu preiau dosarele in astfel de situatii.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Dacă aveți cunoștințe juridice atunci nu este nevoie de un avocat.
Exista însă posibilitatea ca procesul inițiat de dvs doar pentru pensie de întreținere sa se complice dacă soțul/partenerul formulează cerere reconventionala și solicita și stabilirea unui program de vizita, exercitarea autorității parintesti, domiciliul copilului etc astfel încât o sa aveți nevoie de un avocat.
Bună ziua! Nu este obligatorie angajarea unui avocat, dar ar fi indicat să contractați servicii măcar pentru redactarea acțiunii pentru a se plia pe dispozițiile de procedură (în acest fel și costurile ar fi mai reduse).