Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nulitatea unui act.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nulitatea unui act.

Daca la dosar este depus un act care nu este intocmit și nu este indeplinit conform unor legi, actul depus la dosar se poate considera ca fiind nul, insă în temeiul cărei art. din ncpc sau ncc poate fi declarat nul?
Sunt necesare mult mai multe informatii pentru a obtine un raspuns adecvat.
Buna ziua,
Nulitatea unui act trebuie dovedita. Sunt motive de nulitate absoluta și motive de nulitate relativa. Deduc din situația expusă de dumneavoastră ca litigiul e deja pe rol și a fost depus un inscris de către partea adversa. Solicitați prin cerere reconvențională, dacă mai sunteti in termen, declararea nulității acelui act. Trebuie analizat dacă e vorba de o nulitate sau de alta sancțiune care ar putea opera.

Pentru o analiza clară, luați legatura cu un avocat, expuneți situația de fapt, litigiul in care sunteți parte și solicitați analizarea înscrisului a cărui nulitate doriți sa o cereți.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Buna ziua,
Nulitatea unui act trebuie dovedita. Sunt motive de nulitate absoluta și motive de nulitate relativa. Deduc din situația expusă de dumneavoastră ca litigiul e deja pe rol și a fost depus un inscris de către partea adversa. Solicitați prin cerere reconvențională, dacă mai sunteti in termen, declararea nulității acelui act. Trebuie analizat dacă e vorba de o nulitate sau de alta sancțiune care ar putea opera.

Pentru o analiza clară, luați legatura cu un avocat, expuneți situația de fapt, litigiul in care sunteți parte și solicitați analizarea înscrisului a cărui nulitate doriți sa o cereți.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Pe scurt:
Instanța, din oficiu, a cerut de la o instituție publica un act, insa actul acela nu corespunde cu realitatea. S-au comis mai multe abuzuri din partea institutiei care a inaintat actul catre instanta, ceea ce consider ca acel act trebuie sa fie nul.
Insa este nulitate relativa sau nulitate absolută, si ce art. din lege pot invoca pentru constatarea actului ca fiind nul?
danaa1, utilizator
Despre ce act este vorba? Și aici este o distincție. In funcție de situația de fapt, ce este neadevărat, ce abuzuri s-au comis, se aplica un text normativ sau altul. La fel, in funcție de natura actul înaintat de instituție se aplica un text normativ sau altul. de ex. dacă e proces-verbal de aplicare a unei contravenții se aplica OG 2/2001. In acest act normativ se prevede de ex. motivele pentru care se poate constata nulitatea unui act.

Tare cred la acest moment ca doriți o înscriere in fals și nu constatarea nulității.

Va sfătuiesc măcar sa luați legatura cu un avocat pentru o consultanta. Pot sa înțeleg ca dreptul pare simplu, dar sunt materii diferite, in funcție de materie, noțiuni diferite, in funcție de noțiune, sancțiuni diferite, și in funcție de sancțiune, cererea pe care o solicitați in fata instanței, probele aferente, termenul pana la care formulați. Nu e chiar atât de simplu.

Încercam pe forum sa facem sa para simplu fiindcă înțelegem necesitatea oamenilor de a avea acces la servicii juridice și sa înțeleagă demersul unui litigiu, dar uneori chiar e nevoie sa apelați la un avocat. La cum ați expus situația nu e atât de simplu pentru a arunca un text de lege fiindcă pana nu expuneți situația in mod concret și pana nu este analizat actul respectiv, nu se poate spune despre ce sancțiune e vorba.