Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata cu succesiune ...

Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata cu succesiune
Buna ziua,
Poate cineva sa ma lamureasca in aceasta problema?
Mama mea a decedat si dezbaterea succesiunii este programata la notar, la 2 luni dupa deces.
In acest caz mai este necesara completarea Declaratiei de acceptare a succesiunii, in ziua dezbaterii succesiunii, sau este suficient ca semnez si obtin Certificatul de mostenitor?
Mentionez ca suntem 2 frati.
Multumesc!
Nu, nu mai este necesara, odata ce v-ati prezentat personal la dezbaterea succesiunii si ati semnat incheierea finala.
Dar, sunt notari care autentifica si o astfel de declaratie.
Nu e gresit nici intr-un sens, nici in altul. Nu exista o practica unitara.
Va multumesc frumos!
Succesiunea se dezbate la 350 km de localitatea in care domiciliez actual si ma intereseaza sa rezolv cat mai multe probleme odata...Ca nu mi-e usor sa fac mereu atata drum...
O zi frumoasa sa aveti!