avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata cu succesiune ...

Completare declaratie de acceptare a mostenirii odata cu succesiune
Buna ziua,
Poate cineva sa ma lamureasca in aceasta problema?
Mama mea a decedat si dezbaterea succesiunii este programata la notar, la 2 luni dupa deces.
In acest caz mai este necesara completarea Declaratiei de acceptare a succesiunii, in ziua dezbaterii succesiunii, sau este suficient ca semnez si obtin Certificatul de mostenitor?
Mentionez ca suntem 2 frati.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: vioricadumitrescu , utilizator 16:41, 7 Septembrie 2022
Nu, nu mai este necesara, odata ce v-ati prezentat personal la dezbaterea succesiunii si ati semnat incheierea finala.
Dar, sunt notari care autentifica si o astfel de declaratie.
Nu e gresit nici intr-un sens, nici in altul. Nu exista o practica unitara.
Va multumesc frumos!
Succesiunea se dezbate la 350 km de localitatea in care domiciliez actual si ma intereseaza sa rezolv cat mai multe probleme odata...Ca nu mi-e usor sa fac mereu atata drum...
O zi frumoasa sa aveti!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! pentru a deschide o succesiune trebuie să actualizezi ... ALidia23 ALidia23 Bună ziua! Pentru a deschide o succesiune trebuie să actualizezi la zi documentele de Cadastru și intabulare? Acest lucru se poate face și în primării? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, fratele meu are datorii la stat. declaratia expresa ... Ema19abc Ema19abc Buna ziua, Fratele meu are datorii la stat. Declaratia expresa tacita de neacceptare a mostenirii facuta de el la notar si autentificata ,facuta dupa 3 ani ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ... Daniela2275 Daniela2275 Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de ... (vezi toată discuția)