Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSOLVENTA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSOLVENTA

BUNA ZIUA
SOTIA MEA LUCREAZA LA SC PIC SA PITESTI .DIN LUNA OCTOMBRIE2009 A INTRAT IN PRENATAL.IN NOIEMBRIE SOCIETATEA URMA SA INTRE IN INSOLVENTA.EA NU SI-A MAI PRIMIT SALARIUL DIN LUNA OCTOMBRIE RESPECTIV NOIEMBRIE DECEMBRIE SI 1-15 IANUARIE2010.AM FOS LA CASA DE ASIGURARI SI NE-AU SPUS CA PIC SA TREBUIE SA NE PLATEASCA;CEI DE LA PIC NE-AU SPUS CA C.A.S-UL NU LE-A LIVRAT BANII.NU MAI INTELEG NIMIK.SOTIA NU ALUAT BANII DE 3 LUNI JUMATATE
CE POT SA FAC???DACA II ACTIONEZ IN INSTANTA REZOLV CEVA??
ASTEPT UN RASPUNS ....INTR-UN FINAL AM DAT PESTE DOMNII DE LA INSOLVENTA,CARE IN LUNA OCTOMBRIE SAU NOIEMBRIE NE-AU SPUS CA PIC-ul TREBUIE SA NE DEA BANII ACESTIA,LA O PERIOADA DE CATEVA ZILE AM REVENIT LA FIRMA PENTRU A-MI CERE SALARIUL,AM DAT PESTE CEI DE LA INSOLVENTA ,LA CARE NE-AU SPUS CA SOCIETATEA NU ARE BANI SI CA ASIGURARILE TREBUIE SA NE DEA BANII....
VA MULTUMESC .ASTEPT UN RASPUNS#-o
In situatia prezentata de dvs. se aplica prevederile OUG nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, actualizata:
ART. 2
(1) Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, sunt:
c) concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;
ART. 32
(1) In cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciara, lichidare judiciara, faliment sau prin orice alta modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), care s-au nascut anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate.
(3) Drepturile achitate in conditiile prevazute la alin. (1) urmeaza a fi recuperate de catre casele de asigurari de sanatate de la angajator, dupa caz, conform legii.

Prin urmare, platile se fac de catre Casa de Asigurari de Sanatate care isi va recupera sumele respective de la angajator.
BOGDAN1986 a scris:

BUNA ZIUA
SOTIA MEA LUCREAZA LA SC PIC SA PITESTI .DIN LUNA OCTOMBRIE2009 A INTRAT IN PRENATAL.IN NOIEMBRIE SOCIETATEA URMA SA INTRE IN INSOLVENTA.EA NU SI-A MAI PRIMIT SALARIUL DIN LUNA OCTOMBRIE RESPECTIV NOIEMBRIE DECEMBRIE SI 1-15 IANUARIE2010.AM FOS LA CASA DE ASIGURARI SI NE-AU SPUS CA PIC SA TREBUIE SA NE PLATEASCA;CEI DE LA PIC NE-AU SPUS CA C.A.S-UL NU LE-A LIVRAT BANII.NU MAI INTELEG NIMIK.SOTIA NU ALUAT BANII DE 3 LUNI JUMATATE
CE POT SA FAC???DACA II ACTIONEZ IN INSTANTA REZOLV CEVA??
ASTEPT UN RASPUNS ....INTR-UN FINAL AM DAT PESTE DOMNII DE LA INSOLVENTA,CARE IN LUNA OCTOMBRIE SAU NOIEMBRIE NE-AU SPUS CA PIC-ul TREBUIE SA NE DEA BANII ACESTIA,LA O PERIOADA DE CATEVA ZILE AM REVENIT LA FIRMA PENTRU A-MI CERE SALARIUL,AM DAT PESTE CEI DE LA INSOLVENTA ,LA CARE NE-AU SPUS CA SOCIETATEA NU ARE BANI SI CA ASIGURARILE TREBUIE SA NE DEA BANII....
VA MULTUMESC .ASTEPT UN RASPUNS#-o

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Incalcarea Regulamentului de psotare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.