Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Bună ziua, O nelămurire privind creșterile ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Bună ziua, O nelămurire privind creșterile salariale anunțate ...

Bună ziua,

O nelămurire privind creșterile salariale anunțate pentru luna septembrie provind bugetarii. Sunt exceptate de la aplicarea majorărilor salariale administrațiile publice locale? În speță, o primărie.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
puteti gasi pe site-ul ministerului de finante Lista cu salariile functionarilor publici. sau va orientati aici [ link extern ]
va faceti cont gratuit si studiati salariile pentru administratia publica locala, in speta primarii. majorarile salariale sunt pentru toti functionarii publici
Funcționarii publici din primării nu au grile de salarizare și nici salarii de bază stabilite prin Legea 153/2017 ci doar indici, care se raportează la salariul minim pe economie din 2019. Ca urmare, nu li se aplică majorarea de 1/4 acordată celorlalte categorii de personal bugetar salarizat din fonduri publice, în baza OUG 115/2022, începând cu luna august 2022.