Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... membru ONG persoana juridica
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

membru ONG persoana juridica

Este legal ca un SRL să fie înregistrat ca membru într-o asociație (inclusiv în cosiliul director) dacă președintele asociației este administrator?
Nu exista prevederi legale care sa interzica sau limiteze unui SRL apartenenta la o asociatie, si nici incompatibilitati intre calitatea de membru in consiliul director si cea de administrator sau alta functie intr=o entitate membra. Daca e membru intr-o asociatie un SRL, e chiar firesc ca acesta sa propuna administratorul sau alta persoana cu functie de conducere ca si candidat la Consiliul Director....