Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Politist
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Politist

Are compententa un politist sa verificie intr-o alimentara produsele alimentare in scopul verificarii datei de expirare ale acestora, si poate sa si dea amenda daca gaseste astfel de produse? este de compenta lui sa verifice fara anunt prealabil magazinele? va multumesc
cand spuneti politist, la ce va referiti la unul de la circulatie, la unul comunitar ? Poate confundati titulatura si dumenalui face parte , fie de la garda financiara, fie de la OPC sau alte institutii abilitate la acest fel de control.In orice situatie dumnealui trebuie sa se legitimeze, nu poate veni singur in control ci in echipa
A lăsat vreun document de control?
Legea12/1990.........