Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada Paternitate. Buna ziua. Va rog sa-mi spune-ti ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada Paternitate. Buna ziua. Va rog sa-mi spune-ti daca pot sa o chem direct in ...

Buna ziua. Va rog sa-mi spune-ti daca pot sa o chem direct in nume personal pe fica mea care are 16 ani pentru tagada de paternitate a mamei sau trebuie sa mentionez in cerere ca o chem pe minora in judecata prin ocrotitor legal mama ei.
De asemenea va rog sa-mi spune-ti daca in caz ca se dovedeste ca nu e fica mea, pot cere daune morale pe cale separata dupa procesul de tagada. Va multumesc
Buna ziua,

Actiunea se introduce impotriva copilului. Se pot cere daune morale daca se doveste indeplinirea conditiilor legale pentru admiterea acestora.

Cu stima.
Va multumesc frumos. O sa sterg atunci din cerere numele mamei. Am ajuns sa cer acest lucru pentru ca mama ei mi-a spus atat mie cat si ei ca so indeparteze de mine, ca nu e fica mea. Ca atare vreau prin aceasta actiune daca se poate sa-i demonstrez ficei mele ca sunt tatal ei biologic
Oare nu este mai simplu sa mergeți cu fiica dvs la o clinica particulara și sa faceți un test ADN din care sa rezulte filiația?
Testarea particulara costa 1100 lei pe când testarea în cadrul procesului va costa 2700 lei.
Ulterior, in functie de rezultat, vedeți dacă se mai impune vreo acțiune în instanta sau nu.
Daca vreti daune morale nu le veti obtine de la minora, ci ar trebui si mama sa figureze ca parata.

Ar fi mai bine sa consultati un avocat si sa prezentati intreaga situatie.
Multumesc frumos dar din pacate fica mea este victima alienari parentale exercitata asupra ei din partea mamei care a ajuns sa-i spuna ca nu sunt tatal ei pentru a o indeparta de mine, asa ca fica mea nu vrea nici macar sa mearga cu mine la banca sa-i fac un cont pt pensia alimentara