Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Firma vrea sa acorde salariatilor (direct ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Firma vrea sa acorde salariatilor (direct productivi) ...

Buna ziua,
Firma vrea sa acorde salariatilor (direct productivi) bonus de prezenta si bonus pentru calitatea lucrarilor efectuate (de performanta); este suficient ca aceste bonusuri sa fie discutate cu salariatii si consemnate in contractul colectiv de munca : (bineanteles, cu respectarea si consemnarea criteriilor de acordate a acestor bonusuri) ; adica, la 2 neprezentari la munca intr-o luna (indiferent ca este CO , invoire, concediu medical...sau orice altceva) nu i se acorda bonusul de prezenta in luna respectiva.
Daca nu este corect ceea ce am spus, va rog sa ma sfatuiti cum ar fi corect.
Multumesc !
Criteriile de acordarea bonusului pot fi prevăzute în contractul colectiv de muncă, în regulamentul intern sau în contractul individual de munca/ act adițional la acesta.