Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare -Bonus de performanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare -Bonus de performanta

Buna ziua,
In functie de situatia financiara si rezultatele individuale ale salariatilor, societatea ar dori sa acorde bonusuri de performanta. Cuantumul acestora se va stabili in fiecare luna pentru fiecare salariat in parte. In ce masura este posibila aceasta bonusare? Este un avantaj pe care societatea doreste sa il ofere pentru salariatii care au rezultate foarte bune. Nu se vor acorda tuturor salariatilor, nu aceeasi suma la toti salariatii care primesc si nici aceeasi suma in fiecare luna pentru fiecare salariat care primeste. Ce documente sunt necesare a se intocmi? Este suficient sa se mentioneze in Regulamentul intern si sa apara pe statul de plata? Evenual sa se intocmeasca o procedura in care se mentioneaza criteriile in functie de care se ofera?
Act aditional la CIM nu as intocmi intrucat nu au caracter permanent si nici nu sunt rezultatul unor negocieri cu salariatii. Societatea are contract colectiv de munca insa nu le-as introduce acolo intrucat cuantumul acestora difera si sunt strict legate de situatia financiara a firmei, nu stiu daca se vor acorda intotdeauna...nu au caracter permanent.
DianaA27, utilizator
Este suficient sa se mentioneze in Regulamentul intern si sa apara pe statul de plata si evenual sa se intocmeasca o procedura in care se mentioneaza criteriile in functie de care se ofera.
Considerati ca ar fi necesar sa se faca si o decizie in fiecare luna in care se mentioneaza persoanele care primesc si ce suma?
Da, este foarte bine dacă se emite și.o astfel de decizie
Multumesc frumos! O zi buna va doresc!