Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Deranjez cu o problema, in numele unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Deranjez cu o problema, in numele unei cunostinte. ...

Buna ziua.
Deranjez cu o problema, in numele unei cunostinte. Treaba e cam asa, in linii mari:
- in anul 2004 a concesionat un teren de la Consiliul Local pe care voia sa construiasca un restaurant ( termen de executie, maxim 12 luni, conform contract)
- din varii motive, nu a mai construit nimic acolo, si dupa primul an, nici nu a mai platit redeventa.
Acel teren a ramas paragina, asa cum a fost si inainte de a-l concesiona, unde se aduna in fiecare zi de joi, oameni care vand/cumpara animale.
Acum, dupa 18 ani, a primit hartie acasa, ca este dat in judecata si va fi executat silit pentru o suma imensa ( redeventa teren + dobanzi + penalitati, etc ). Concesionarul considera ca acel contract ar fi trebuit sa se anuleze din oficiu dupa primele 12 luni in care nu s-a construit nimic.
Daca vi se par relevante detaliile pe care le-am dat, si ati putea sa imi dati ceva sfaturi pe care sa le transmit mai departe, v-as fi recunoscator.
Va multumesc anticipat
Lucian0415, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspuns.
Am gasit un articol ( 36 ) din legea 50/1991, care spune ca daca nu se construieste nimic in primele 12 luni, concesiunea isi pierde valabilitatea. Ar putea acest articol sa "salveze" situatia ?
Mai exact ce vrea sa spuna acest alineat? Se anuleaza contractul?

Voinea Liviu a scris:

Trebuie vazut contractul de concesiune.
Nu se anuleaza din oficiu contractele,mai ales cele de concesiune.
Totusi,pot fi sanse de a micsora considerabil suma datorata.
De asemenea pot exista si alte solutii,insa trebuie rapid contestatie la executare pentru a formula aparari.

~ Conținut șters la cerere ~
Da, se încadreaza. Chiar şi în contract scrie despre legea 50/1991. As fi atasat aici o poza cu contractul, dar nu stiu daca am voie, si daca imi permite site-ul. Va multumesc inca o data.

Voinea Liviu a scris:

Mai exact,
Articolul 36
(1) Persoanele fizice și juridice, care beneficiază de teren în condițiile prezentei legi, sunt obligate să solicite emiterea autorizației de construire și să înceapă construcția în termen de cel mult un an de la data obținerii actului de concesionare a terenului.
(2) În caz de încălcare a obligației prevăzute la alin. (1) concesionarea își pierde valabilitatea.

Se incadreaza contractul dvs?
Inca o data,nu putem discuta decat pe contract,care este Lege intre parti.