avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu lamurirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei spete: ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei spete:
- salariatul a primit decizie medicala invaliditate gradul III, revizuire la 2 ani, diagnostic functional -medie. (a fost in concediu medical-180zile)
Stiu ca in cazul gradului de invaliditate salariatul poate lucra 4 ore, pensia de invaliditate gr.III permite cumularea cu salariul..
Conform Codului muncii, contractul inceteaza la data primirii decizie de pensionare invaliditate gradul III.(art.56 lit.c)
Salariatul nu mai vrea sa lucreze, are dreptul la concediul de odihna in continuarea medicalului.
Decizia Curtii constitutionale nr.759/2017, din care am inteles ca ar fi neconstitutional , sa ingradesti salariatul sa-si continue activitate .
Este corect sa inchei contractul cu acordul partilor - 55b in aceasta situatie?
Va multumesc pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: herminav , utilizator 11:28, 15 Septembrie 2022
Da, se poate inceta c.i.m. in baz art.55 lit.b C.mun.
Raspunsurile dumneavastra m-au ajutat intotdeauna in lamurirea spetelor cu care m-am confruntat. Va multumesc pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Încheierea cim RKMorar RKMorar Bună ziua! Vă rog să-mi spuneti dacă la primirea deciziei de pensionare de invaliditate gr 3 sunt obligată sa prezint angajatorului decizia pentru ... (vezi toată discuția)
Decizie medicala grad invaliditate iii - incetare contract de ... HR kanald HR kanald Decizie medicala grad invaliditate III - incetare contract de munca Situatie, angajatul a adus in decembrie decizie medicala cu grad de invaliditate III. Cu ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate gr.iii + salariat buiavasi buiavasi buna ziua! as dori sa imi precizati si mie cum ii voi stabili salariul unei persoane propusa pt pensie invaliditate gr.III, avand in vedere faptul ca acum are ... (vezi toată discuția)