Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu lamurirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei spete: ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu lamurirea urmatoarei spete:
- salariatul a primit decizie medicala invaliditate gradul III, revizuire la 2 ani, diagnostic functional -medie. (a fost in concediu medical-180zile)
Stiu ca in cazul gradului de invaliditate salariatul poate lucra 4 ore, pensia de invaliditate gr.III permite cumularea cu salariul..
Conform Codului muncii, contractul inceteaza la data primirii decizie de pensionare invaliditate gradul III.(art.56 lit.c)
Salariatul nu mai vrea sa lucreze, are dreptul la concediul de odihna in continuarea medicalului.
Decizia Curtii constitutionale nr.759/2017, din care am inteles ca ar fi neconstitutional , sa ingradesti salariatul sa-si continue activitate .
Este corect sa inchei contractul cu acordul partilor - 55b in aceasta situatie?
Va multumesc pentru ajutor!
Da, se poate inceta c.i.m. in baz art.55 lit.b C.mun.
Raspunsurile dumneavastra m-au ajutat intotdeauna in lamurirea spetelor cu care m-am confruntat. Va multumesc pentru ajutor !