Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci mostenire

Buna ziua, pentru o succesiune la un loc de veci concesionat suntem 3 mostenitori (nepoti), din cate am inteles nu se poate vinde se face doar donatie (in acte). Daca dorim sa fie trecut doar pe unul dintre nepoti, cum se evalueaza locul si cum ii platim partea celorlati 2 mostenitori? Multumesc
Daca este loc de veci utilizat in temeiul unui contract de concesiune,nu se pune in discutie calitatea de mostenotori,pentru ca dezbaterea succesunii reprezinta impartirea bunurilor proprietate,or locul de veci este concesonat strict drept de folosinta
Locul de veci fiind concesionat de catre administratia cimitirului aceasta este proprietarul de fapt si de drept ,iar beneficiarii locului de veci au drep strict de folosinta limitata