avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci mostenire

Buna ziua, pentru o succesiune la un loc de veci concesionat suntem 3 mostenitori (nepoti), din cate am inteles nu se poate vinde se face doar donatie (in acte). Daca dorim sa fie trecut doar pe unul dintre nepoti, cum se evalueaza locul si cum ii platim partea celorlati 2 mostenitori? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:58, 16 Septembrie 2022
Daca este loc de veci utilizat in temeiul unui contract de concesiune,nu se pune in discutie calitatea de mostenotori,pentru ca dezbaterea succesunii reprezinta impartirea bunurilor proprietate,or locul de veci este concesonat strict drept de folosinta
Locul de veci fiind concesionat de catre administratia cimitirului aceasta este proprietarul de fapt si de drept ,iar beneficiarii locului de veci au drep strict de folosinta limitata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Supliment de succesiune concesiune loc de veci alinaleu70 alinaleu70 Un loc de veci concesionat cu 4 persoane pe titlu de concesiune, morti toti patru, ce trebuie sa faca mostenitorii si cat costa toate taxele notariale daca ... (vezi toată discuția)
Loc de veci ghencea civil alexandru57 alexandru57 Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire loc de veci Tatianasolomon Tatianasolomon Am un loc de veci rămas de la mama mea care a decedat. Nu pot să mai plătesc impozit la cimitir pentru că nu am făcut dezbaterea de moștenire. Fratele ... (vezi toată discuția)