avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara Mentionez ca am vreo 15 imprumuturi , ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara Mentionez ca am vreo 15 imprumuturi , majoritatea ...

Buna seara
Mentionez ca am vreo 15 imprumuturi , majoritatea fiind credite pe o perioada de 30 zile.
La o parte din ele am angajament de plata.
Candva eram bun platnic, dar din cauza supraindatorarii nu am reusit sa mai platesc normal.
Intrebarea ar fi cam ce valoare ar avea poprirea lunara avand in vedere ca la 7 dintre imprumuturi nu am un angajament?
In cazul popririi aceasta se va face direct pe cont fara ca angajatorul sa afle sau va fi instiintat si angajatorul?cand se va pune poprirea se va tine cont ca eu am si alte angajamente de plata?
Pot fi urmari mai grave de atat?
Tot timpul ma gandesc la asta si nu gasesc o rezolvare
Mentionez ca am doar salariu minim pe economie
Ajutati.ma cu cateva sfaturi, recomandari va rog
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:21, 16 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu va ajungeti cu salariu, cum va ajunge din acelasi salariu sa aveti si rata , apoi enspe rate? Clar ca venitul e mai mic fata de cat cheltuiti si daca nu ati putut reduce cheltuiala, trebuia sa cresteti venitul. La asta trebuia sa va fi gandit inainte sa luati imprumut.
Imprumuturile la ifn-uri au dobanzi uriase fara sa mai vb si de penalitati.
Prin executare silita, o sa va ia jumatate din salariu. Si da, angajatorul va afla si el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu Eliza.88 Eliza.88 Buna ziua. Sotul meu are mai multe credite pe numele sau (banci si ifnuri). Din cauza unor probleme mari financiare, nu am reusit sa platim o perioada lunga. ... (vezi toată discuția)
Rata neplatita - somatie executare silita studioworks studioworks Buna ziua, In octombrie 2011 am luat un credit de la un IFN in valoare totala de aprox 2600 lei. Mentionez ca din motive financiare, nu am platit decat o ... (vezi toată discuția)
Salariat de banca cu poprire la sursa si credite in sold mirel1972 mirel1972 Sunt salariat de banca si am porire la sursa ( la angajator ) de la un BEJ si poprire pe contul de salariu de la alt BEJ. Mai am un credit in derulare care ... (vezi toată discuția)