avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare anticipata partiala- incetare sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare anticipata partiala- incetare sau suspendare cim

Bună ziua!

Avem un cadru didactic titular care azi ne-a adus decizia Casei de pensii privind pensionarea anticipată parţială.
Eu am citit că în acest caz încetează contractul individual de muncă conform art.56c.
Domnul profesor susţine că trebuie să ii suspendăm contractul . Si nu găsesc bază legală pentru suspendare......
Ultima modificare: Vineri, 16 Septembrie 2022
alina75, utilizator
Cel mai recent răspuns: alina75 , utilizator 09:16, 18 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încetează de drept c.i.m.


Cornel Vasile a scris:

Încetează de drept c.i.m.

Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pe caz de boala Sergiu5 Sergiu5 Un coleg si prieten de-al meu se confrunta cu urmatoarea situatie: Este profesor titular in invatamantul preuniversitar, are 42 de ani si acum aproximativ ... (vezi toată discuția)
Profesor pensionat cu grad de invaliditate iii stohanov stohanov Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in aceasta problema.Sunt pensionat cu grad de invaliditate.3.Conform Codului muncii si legii pensiilor ... (vezi toată discuția)
Incetare cim pe durata nedeterminata pentru un profesor titular JOHNVASILE JOHNVASILE Ma intereseaza cand inceteaza de drept Contractul Individual de Munca pe durata nedeterminata pentru un profesor titular. Ce se intampla la implinirea varstei ... (vezi toată discuția)