avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul nostru ...

Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul nostru in Anglia iar eu vreau sa am si eu copilul langa mine in tara si imi spune sa bagam o actiune in instanta sa hotarasca legea .Se poate ca ea sa plece cu copilul iar eu sa nu fiu deaccord
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:44, 19 Septembrie 2022
Da. Poate obține o hotărâre judecătorească de suplinire a acordului dvs.
În primul rand trebuie stabilit domiciliul minorului,exercitarea autorității părintești șetc.
Ceea ce vrea concubina dvs este ca locuința copilului să fie stabilită în străinătate, dar acest lucru nu este așa de ușor de obținut. În primul rând, trebuie să facă dovezi ale capacității ei de a asigura copilului condiții corespunzătoare de trai în străinătate, respectiv să aibă o locuință, să aibă venituri suficiente și să asigure copilului accesul la o instrituție de supraveghere sau învățământ (după caz). În cadrul procesului, cereți ca ancheta socială să se facă în străinătate, de către instituțiile de ocrotire de acolo, pentru a se verifica dacă sunt îndeplinite condițiile legale.
Daca nu are bani de avocat nu va reuși.
Este un proces destul de dificil dar poate obține castig de cauza daca va avea avocat angajat.Insa, nu imediat.

Și dvs. aveți dreptul la avocat dar nu trebuie sa va grăbiți și sa aveți avocat maestru în amânări.
Nu va angajati avocat care sa vrea sa termine rapid procesul.
Daca nu veti plăti avocatul pentru amânări se va grăbi sa finalizeze dosarul.
Este util de știut acest lucru.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Luni, 19 Septembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma intereseaza custodia fetei mele in varsta de 2 ani si 6 luni angelicageorgiana angelicageorgiana am o fetita de 2 ani si jumatate care in momentul de fata sta la soacra mea, de 3 ani de zile am decis cu concubinul meu sa stam impreuna pentru fata am mai ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am un băiețel de 1 an și 1 luna, as dori sa plec ... Iuliana Iuly Iuliana Iuly Bună ziua, am un băiețel de 1 an și 1 luna, as dori sa plec cu el în Germania la o mătușa si copilul este pe numele tatălui sau i-am cerut procura și ... (vezi toată discuția)
Custodie copii minori andreea1184 andreea1184 Daca tatal este plecat din tara si eu la randul meu vreau sa plec sa ma stabilesc cu copii in afara tarii cum pot proceda?Am vreo sansa daca actionez in ... (vezi toată discuția)