Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul nostru ...

Buna ziua fosta mea concubina vrea sa plece cu copilul nostru in Anglia iar eu vreau sa am si eu copilul langa mine in tara si imi spune sa bagam o actiune in instanta sa hotarasca legea .Se poate ca ea sa plece cu copilul iar eu sa nu fiu deaccord
Da. Poate obține o hotărâre judecătorească de suplinire a acordului dvs.
În primul rand trebuie stabilit domiciliul minorului,exercitarea autorității părintești șetc.
Ceea ce vrea concubina dvs este ca locuința copilului să fie stabilită în străinătate, dar acest lucru nu este așa de ușor de obținut. În primul rând, trebuie să facă dovezi ale capacității ei de a asigura copilului condiții corespunzătoare de trai în străinătate, respectiv să aibă o locuință, să aibă venituri suficiente și să asigure copilului accesul la o instrituție de supraveghere sau învățământ (după caz). În cadrul procesului, cereți ca ancheta socială să se facă în străinătate, de către instituțiile de ocrotire de acolo, pentru a se verifica dacă sunt îndeplinite condițiile legale.
Daca nu are bani de avocat nu va reuși.
Este un proces destul de dificil dar poate obține castig de cauza daca va avea avocat angajat.Insa, nu imediat.

Și dvs. aveți dreptul la avocat dar nu trebuie sa va grăbiți și sa aveți avocat maestru în amânări.
Nu va angajati avocat care sa vrea sa termine rapid procesul.
Daca nu veti plăti avocatul pentru amânări se va grăbi sa finalizeze dosarul.
Este util de știut acest lucru.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat