Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Cum se procedează daca sunt două ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Cum se procedează daca sunt două proprietăți ...

Bună ziua! Cum se procedează daca sunt două proprietăți dar pe una dintre ele sunt doi coproprietari eu si fratele meu mama a trecuto pe numele nostru și fac dovada că mama mea a cumpărat această casă cu bani din vânzarea altei case a doua casă este făcută in timpul căsătoriei mele cu soțul meu soțul meu are dreptul la acea casă unde suntem eu și fratele meu?
Buna ziua,

Depinde de actul prin care ați dobândit casa și dacă casa a fost dobândită in timpul căsătoriei sau înainte de căsătorie?

In cazul unui partaj trebuie sa dovediți ca imobilul a fost "dobândit" "donat" de la/de către mama dvs. si ca soțul nu are nicio contribuție la "achiziționarea" bunului.

La partaj regula este ca bunurile se împart 50% - 50% dar procentajul scade dacă se dovedește ca un soț a avut o contribuție mai mare la masa partajabilă.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat