Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As vrea sa l ...

Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As vrea sa l executa ,dar mai primesc banii pe care i dau executorului de la el? mulțumesc!
Da se recupereaza orice suma achitati, inclusiv onorariu si cheltuieli de executare.
Important e sa aiba venituri sau bunuri, altfel, nu aveti de unde recupera, nici pensia si nici banii dati la executor
Dacă aveți un titlu (hotărâre judecătorească/convenție la notar) puteți să-l executați.
Da, pentru ca onorariul executorului reprezinta o cheltuiala legata de executarea titlului adica a hotararii.
Inainte de va adresa executorului este bine sa va informati asupra cauzei pentru care nu mai trimite pensia de intretinere, pentru ca in situatia in care pensia este stabilita in functie de venitul realizat , iar debitorul nu mai realizeaza venituri, o poprire pe venit va fi practic imposibil de realizat.