avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As vrea sa l ...

Buna seara!tatăl copilului nu mai trimite bani.As vrea sa l executa ,dar mai primesc banii pe care i dau executorului de la el? mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 14:32, 19 Septembrie 2022
Da se recupereaza orice suma achitati, inclusiv onorariu si cheltuieli de executare.
Important e sa aiba venituri sau bunuri, altfel, nu aveti de unde recupera, nici pensia si nici banii dati la executor
Dacă aveți un titlu (hotărâre judecătorească/convenție la notar) puteți să-l executați.
Da, pentru ca onorariul executorului reprezinta o cheltuiala legata de executarea titlului adica a hotararii.
Inainte de va adresa executorului este bine sa va informati asupra cauzei pentru care nu mai trimite pensia de intretinere, pentru ca in situatia in care pensia este stabilita in functie de venitul realizat , iar debitorul nu mai realizeaza venituri, o poprire pe venit va fi practic imposibil de realizat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt penal,eu parte vatamata kikke kikke Anul trecut in ianuarie m-i s-a furat masina.Hotii au fost prinsi si se afla in detentie.Au facut recurs ,s-a respins,definitiv.Eu m-am constituit parte ... (vezi toată discuția)
Executare silita oana_cristia oana_cristia In urma unui proces civil, o persoana a fost obligata s[ pl[teasca cheltuieli de judecata in cunatum de 4100 ron. Executorul judecatoresc trimite notificare ... (vezi toată discuția)
Despre ce cheltuieli e vorba în documentul de încheiere de executare silită pentru pensia de întreținere? leonardy44 leonardy44 Buna seara! as dori o lamurire ref la un document de incheiere-de executare silita ,pt pensie de intretinere; -,,la care se adauga cheltuieli de executare ... (vezi toată discuția)