avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat calitate de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat calitate de mostenitor

Buna seara! Mi-a decedat un frate , anterior decesului a avut un accident auto care nu are legatura cu decesul. Acum exista un proces pentru daune materiale și trebuie la dosar un certificat calitate de mostenitor. Ce documente imi trebuie?trebuie sa fim toti mostenitorii?? Sau pot merge eu cu toate documentele la Notar? Imi trebui pentru a atesta numarul calitatea si gradul de rudenie al mostenitorilor,urmand spoi sa facem succesiunea. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Doruluk , utilizator 11:27, 21 Septembrie 2022
@Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine
Da am fost la Notar . Se poate face cererea si depune doar de un mostenitor, dar la eliberare trebuie sa fim toti. Eu am crezut ca se poate elibera calitatea de mostenitori, fara a fi prezenti toti. Si apoi pentru certificat de mostenitor succesiune sa fim toti. Va multumesc pentru răspunsuri!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2022
Manuela Rășină, administrator
Ai am o intrebare,va rog sa imi răspundeți. Dacă toți moștenitorii renunta la moștenire succesiune,prin declaratie de renuntare.,în favoarea meaSe mai face succesiunea sau este deajuns o singură dată mers la notar? Care ar fi pasii daca la eliberarea certificatului de calitate mostenitor renunta toti?
Nu exista renunțare în favoarea cuiva.
Renunțarea este pura și simpla și totala.
Și da, trebuie dezbătută succesiunea.
Renunțare celorlalți nu va transforma în proprietar.
Se prezintă la notar moștenitorii acceptanti, împreună cu Anexa 24, certificatul de deces în original, actele de stare civilă care dovedesc legătură de rudenie cu defunctul, declarațiile de renunțare la succesiune sau procuri din partea celorlalți și 2 martori cu buletine care sa-l fi cunoscut pe defunct și care sa știe ce rude a avut.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2022
raluk0207, utilizator
Multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu exista renunțare în favoarea cuiva.
Renunțarea este pura și simpla și totala.
Și da, trebuie dezbătută succesiunea.
Renunțare celorlalți nu va transforma în proprietar.
Se prezintă la notar moștenitorii acceptanti, împreună cu Anexa 24, certificatul de deces în original, actele de stare civilă care dovedesc legătură de rudenie cu defunctul, declarațiile de renunțare la succesiune sau procuri din partea celorlalți și 2 martori cu buletine care sa-l fi cunoscut pe defunct și care sa știe ce rude a avut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Duplicat certificat de deces buna seara, fratele mamei a decedat ... Vlad1968 Vlad1968 Duplicat certificat de deces Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul ... (vezi toată discuția)
Detalii despre succesiune ndm76 ndm76 Poate cineva sa-mi explice mai detaliat despre succesiune? Am citit ca, \\\"succesiunea se deschide prin moarte\\\"! Cine deschide aceasta succesiune? Cazul ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor adita100a adita100a cum se obtine un certificat de mostenitor,ce acte trebuie,si de unde se procura (vezi toată discuția)