Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri CAEN pt vanzare software ?!?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri CAEN pt vanzare software ?!?

Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o informatie privind codurile CAEN?
M-ar interesa pentru marketing si vanzari software, care este codul CAEN ? Conteaza ce fel de software?
Serviciile ar urma sa fie prestate remote din RO, beneficiarul si clientii toti in tara UE, poate ocazional clienti si in RO.
Multumesc frumos!
Cod CAEN 4741 Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-ului in magazine specializate
Codul CAEN 4741 include:
- vânzarea cu amanuntul a calculatoarelor
- vânzarea cu amanuntul a echipamentelor periferice pentru calculatoare
- vânzarea cu amanuntul a consolelor pentru jocuri video
- vânzarea cu amanuntul a software-ului de utilizare generala, inclusiv al jocurilor video

4651 Comert cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice si software- ului
Aceasta clasa include:
-comertul cu ridicata al calculatoarelor si echipamentelor periferice
-comertul cu ridicata al software-ului

Aceasta clasa exclude:
-comertul cu ridicata al componentelor electronice, vezi 4652
-comertul cu ridicata al echipamentelor de birou (exceptand calculatoarele si echipamentele periferice), vezi 4666
Multumesc frumos! Acolo scrie insa "in magazine specializate", ceea ce la mine nu este cazul, totul va avea loc remote, prin telefon, email etc. Mai este valabil si in acest caz?

Cel cu ridicata nu cred ca merge deloc, este practic vorba de vanzari la distanta, nu intru eu in posesia software-ului, transferul se face direct de la dezvoltator la beneficiar fara sa treaca prin mainile mele cum s-ar spune.