avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri CAEN pt vanzare software ?!?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri CAEN pt vanzare software ?!?

Buna ziua,
Cine ma poate ajuta cu o informatie privind codurile CAEN?
M-ar interesa pentru marketing si vanzari software, care este codul CAEN ? Conteaza ce fel de software?
Serviciile ar urma sa fie prestate remote din RO, beneficiarul si clientii toti in tara UE, poate ocazional clienti si in RO.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: avo7 , utilizator 23:41, 20 Septembrie 2022
Cod CAEN 4741 Comert cu amanuntul al calculatoarelor, unitatilor periferice si software-ului in magazine specializate
Codul CAEN 4741 include:
- vânzarea cu amanuntul a calculatoarelor
- vânzarea cu amanuntul a echipamentelor periferice pentru calculatoare
- vânzarea cu amanuntul a consolelor pentru jocuri video
- vânzarea cu amanuntul a software-ului de utilizare generala, inclusiv al jocurilor video


4651 Comert cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice si software- ului
Aceasta clasa include:
-comertul cu ridicata al calculatoarelor si echipamentelor periferice
-comertul cu ridicata al software-ului

Aceasta clasa exclude:
-comertul cu ridicata al componentelor electronice, vezi 4652
-comertul cu ridicata al echipamentelor de birou (exceptand calculatoarele si echipamentele periferice), vezi 4666
Multumesc frumos! Acolo scrie insa "in magazine specializate", ceea ce la mine nu este cazul, totul va avea loc remote, prin telefon, email etc. Mai este valabil si in acest caz?

Cel cu ridicata nu cred ca merge deloc, este practic vorba de vanzari la distanta, nu intru eu in posesia software-ului, transferul se face direct de la dezvoltator la beneficiar fara sa treaca prin mainile mele cum s-ar spune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru comercializare case de marcat MateG MateG Buna ziua! As vrea sa comercializezi case de marcat fiscale. Cu codul CAEN 4741 pot sa desfasor aceasta activitate? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Cod caen e.manzat e.manzat BUNA ZIUA, CE COD CAEN TREBUIE SA FOLOSESC ( DE EXEMPLU EU fac un jos pe pc si altii joaca jocul meu si eu incasezi bani de la cei care joaca) (vezi toată discuția)
Cod caen necesar pentru import diverse produse MihaiTeo MihaiTeo Buna ziua, Am gasit multe discutii pe Google legate de acest subiect, insa nici una concludenta sau cu informatii actualizate. Am o firma si as dori sa ... (vezi toată discuția)