Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata de teren,pe ...

Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata de teren,pe care tatal ,decedat,a mostenit-o de la sotie,decedata anterior sotului.Mentionez ca fiul este dintr-o casatorie anterioara,iar sotia are o nepoata de la fiica ,dintr-o alta casatorie (decedata si ea,anterior mamei sale) care are calitate de mostenitor.
babotzi, utilizator
Tot ce avea sotul, inclusiv ce a mostenit de la sotie, va fi mostenit de fiu.
Din ce avea sotia, sotul a mostenit 1/4, restul de 3/4, a mostenit nepoata.