avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata de teren,pe ...

Care este cota de mostenire a fiului,dintr-o suprafata de teren,pe care tatal ,decedat,a mostenit-o de la sotie,decedata anterior sotului.Mentionez ca fiul este dintr-o casatorie anterioara,iar sotia are o nepoata de la fiica ,dintr-o alta casatorie (decedata si ea,anterior mamei sale) care are calitate de mostenitor.
Ultima modificare: Marți, 20 Septembrie 2022
babotzi, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:26, 20 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tot ce avea sotul, inclusiv ce a mostenit de la sotie, va fi mostenit de fiu.
Din ce avea sotia, sotul a mostenit 1/4, restul de 3/4, a mostenit nepoata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor succesiune cu frati vitregi PODO PODO Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Mama mea s-a recastorit , eu fiind singura fiica, tatal meu vitreg avea 3 copii din casatoria anterioara. Mama mea a ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Succesiune frati vitregi anmarr anmarr buna seara am o dilema. tatal meu a murit de curand, iar eu sunt singurul copil rezultat din casatoria lui cu mama mea. ei au dobandit in timpul casatoriei ... (vezi toată discuția)