Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in urma acceptării unei oferte in intern?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in urma acceptării unei oferte in intern?

Am si eu o situație mai aparte, la care mi-aș dori tare mult să îmi oferiți un răspuns cât mai rapid posibil. Am aplicat pt o altă poziție în interiorul aceleiași companii, după ce managerul de pe acel department mi-a propus acel job, pt că ne cunoaștem de mult, într-o vreme am lucrat împreună. În aceeași zi în care am aplicat in intern, două ore mai târziu primesc un mesaj de la un fost coleg dintr-o altă companie, care mă anunță că m-a recomandat pentru o nouă poziție în echipa lui, pentru că în urmă cu o lună mai apăruse o oportunitate acolo , dar pt care până la urmă au luat pe cineva din intern și am stabilit împreună că data viitoare când va mai apărea o nouă oportunitate mă va recomanda, pt că i-am spus clar că sunt interesata. Coincidența a făcut că a apărut această nouă oportunitate în cadrul companiei în care lucrez momentan, mi-am zis să aplic, pentru că nu mă așteptam să reapară atât de repede o nouă ocazie de a mă angaja la cealaltă companie, în echipa fostului meu coleg. Acum sunt într-o dilemă, nu știu care este legea în situația în care, de exemplu, semnez o ofertă pentru un job nou în aceeași companie (țin să menționez că pt această poziție nu există deloc perioadă de probă) , dar câteva zile mai târziu să îmi doresc să plec, în eventualitatea în care sunt acceptată în cealaltă companie, unde am fost recomandata.
Întrebarea mea este: este posibil să îmi dau demisia de pe o poziție in intern pentru care abia am semnat oferta? Teoretic, eu aș fi în perioada de preaviz la jobul actual. Ceea ce s-ar schimba ar fi faptul că la sfârșitul acelei perioade de preaviz nu aș mai pleca pe poziția în intern, ci în altă companie. Ce se întâmplă cu acel act, acea ofertă pe care aș semna-o? (Mă refer la oferta pt poziția in intern. M-ar obliga la ceva anume?)
Aș fi foarte recunoscătoare dacă cineva ar putea să îmi răspundă, sunt într-o situație foarte delicată, pt că nu aș vrea nici să arăt lipsă de respect față de managerul care mi-a propus jobul în intern, dar pe de altă parte nu vreau nici să ratez o oportunitate mai bună pt viitorul meu, acel job în altă companie era unul foarte dorit de mine, de multă vreme.
Vă mulțumesc!
AmaliaGl, utilizator
Dacă se va concretiza ocuparea postului în cealaltă companie, cel mai bine este să vorbiți cu managerul de la actuala companie pentru o plecare amiabilă. Oferta pentru postul din intern va modifica actualul dvs contract de muncă/sau se va face un contract nou, ceea ce vă supune respectării contractului. Poate că ar fi mai bine să amânați semnarea ofertei.

Adrian ALBU a scris:

Dacă se va concretiza ocuparea postului în cealaltă companie, cel mai bine este să vorbiți cu managerul de la actuala companie pentru o plecare amiabilă. Oferta pentru postul din intern va modifica actualul dvs contract de muncă/sau se va face un contract nou, ceea ce vă supune respectării contractului. Poate că ar fi mai bine să amânați semnarea ofertei.

Mulțumesc pt răspunsul prompt! Tocmai am aflat că pt poziția în intern se va emite doar un act adițional la contractul inițial. Puteți să îmi spuneți ce înseamnă mai exact "noul contract (sau, in cazul meu, actul adițional) vă supune respectării contractului"? Este posibil ca dpdv legal să fiu obligată să rămân pe poziția nou acceptată în intern, adică să nu pot renunța, chiar dacă am semnat actul adițional? Se poate să îmi dau demisia dintr-o poziție pt care abia am semnat un act adițional?
Mulțumesc frumos!
AmaliaGl, utilizator
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Puteti sa va dati demisia dintr-o poziție pentru care abia ati semnat un act adițional.

Actul aditional modifica doar aspectele mentionate in cuprinsul lui, celelalte clauze din c.i.m. raman neschimbate.

Cornel Vasile a scris:

Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Puteti sa va dati demisia dintr-o poziție pentru care abia ati semnat un act adițional.

Actul aditional modifica doar aspectele mentionate in cuprinsul lui, celelalte clauze din c.i.m. raman neschimbate.

Mulțumesc frumos pt răspunsuri! :)