avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mea şi fratele ei au fost moştenitori la casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mea şi fratele ei au fost moştenitori la casa pãrinteascã ...

Bunica mea şi fratele ei au fost moştenitori la casa pãrinteascã dupã pãrinți lor. Când a murit fratele bunici in 1993, cumnata ei a fãcut succesiunea fãrã bunica mea. Nu este nicãieri ânregistrat ân actul de moştenitor cã a fost la succesiune şi a renunțat. Ce şanse am sã contestez acest Act?
Cel mai recent răspuns: WConny , utilizator 16:51, 25 Septembrie 2022
Fratele bunicii a avut copii?
Da .
Atunci bunica nu avea nicio treaba.
Moștenitorii fratelui bunicii sunt sotia acestuia și copiii.
Bunica este sora.
Moștenitorii fratelui au dobândit partea acestuia din casa părintească, iar bunica a rămas cu partea dânsei.
Da

raluk0207 a scris:

Fratele bunicii a avut copii?

Cum pot face aceşti lucru valabil.

Alte discuții în legătură

Mostenire selinutza selinutza Buna ziua, Va rog sa ma indrumati in urmatoarea speta; Cum se imparte intre mostenitori o casa parinteasca cu teren. Sunt sapte frati, patru dintre ... (vezi toată discuția)
Speta succesiune User4567 User4567 Buna ziua! Avem urmatoarea speta: Sotul matusii mele este decedat din 2010. Parintii acestuia sunt decedati, el mai avand un singur frate care la randul sau ... (vezi toată discuția)
Cand are sotia dreptul la casa mostenire de la parinti a sotului breaza54 breaza54 Buna ziua! Va prezint urmatoare situatie: suntem doi frati. eu am doi copii si fratele meu este casatorit dar nu are copii. Parintii au decedat si am ramas cu ... (vezi toată discuția)