avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! De curand am infintat un SRL. ca si ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! De curand am infintat un SRL. ca si producator/ vanzator. ...

Cum pot emite certificate??
Buna ziua!
De curand am infintat un SRL ca si producator/ vanzator. Ce ar trebui sa detin ca sa pot emite certificat de calitate, conformitate, garantie produselor pe care le produc/ vand? Exista un model "TIP" de declaratie pentru acestea? Mă poate ajuta cineva cu aceste documente??Se pot emite sub semnatura proprie ?



Ultima modificare: Miercuri, 21 Septembrie 2022
craftmt, utilizator
Cel mai recent răspuns: craftmt , utilizator 22:36, 21 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
certificat de calitate = document prin care producatorul demonstreaza ca produsul comercializat este conform cu standardul de calitate al produsului. standardul este fie al dvs (SF=standard de firma), fie un standard general al tipului de produse (SR=standard roman). SF il compuneti dvs, SR il cumparati de la ASRO (Asociatia de Standardizare din Romania)
declaratia de conformitate = este un document declarativ care spune ca produsul cu seria...... este conform cu standardul..... si a fost fabricat in conformitate cu legislatia aplicabila (in functie de ce fabricati, de la elice de avion la marmelada)
certificatul de garantie este un document prin care va asumati ca veti aduce la conformitate, fara plata, produsul reclamat ca defect de catre client. si aici exista limite: nu se aplica la consumabile, de exemplu. legislatia despre garantii o gasiti pe siteul ANPC.
dupa cum vedeti, nici urma de tipizate. toate aceste documente se emit sub semnatura proprie
Mulțumesc pentru răspuns.

adriandimitriu a scris:

certificat de calitate = document prin care producatorul demonstreaza ca produsul comercializat este conform cu standardul de calitate al produsului. standardul este fie al dvs (SF=standard de firma), fie un standard general al tipului de produse (SR=standard roman). SF il compuneti dvs, SR il cumparati de la ASRO (Asociatia de Standardizare din Romania)
declaratia de conformitate = este un document declarativ care spune ca produsul cu seria...... este conform cu standardul..... si a fost fabricat in conformitate cu legislatia aplicabila (in functie de ce fabricati, de la elice de avion la marmelada)
certificatul de garantie este un document prin care va asumati ca veti aduce la conformitate, fara plata, produsul reclamat ca defect de catre client. si aici exista limite: nu se aplica la consumabile, de exemplu. legislatia despre garantii o gasiti pe siteul ANPC.
dupa cum vedeti, nici urma de tipizate. toate aceste documente se emit sub semnatura proprie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie de conformitate si certificat de calitate tiniral tiniral Buna ziua! suntem producatori de firide bransamente gaz metan si clientii nostrii ne solicita certificat de calitate si declaratie de conformitate pt aceste ... (vezi toată discuția)
Declaratie de conformitate - legume vallebv vallebv produc legume si le comercializez prin intermediul unui SRL. Am un client restaurant, care imi cere certificat/declaratie de conformitate. Cum pot obtine ... (vezi toată discuția)
De ce autorizatii/omologari am nevoie pentru fabricare de piese auto? Adrian_MAB Adrian_MAB De ce fel de autorizatii/omologari/certificari am nevoie pentru a produce diverse componente ale sistemului de franare la automobile si camioane (placute, ... (vezi toată discuția)