Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! De curand am infintat un SRL. ca si ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! De curand am infintat un SRL. ca si producator/ vanzator. ...

Cum pot emite certificate??
Buna ziua!
De curand am infintat un SRL ca si producator/ vanzator. Ce ar trebui sa detin ca sa pot emite certificat de calitate, conformitate, garantie produselor pe care le produc/ vand? Exista un model "TIP" de declaratie pentru acestea? Mă poate ajuta cineva cu aceste documente??Se pot emite sub semnatura proprie ?

craftmt, utilizator
certificat de calitate = document prin care producatorul demonstreaza ca produsul comercializat este conform cu standardul de calitate al produsului. standardul este fie al dvs (SF=standard de firma), fie un standard general al tipului de produse (SR=standard roman). SF il compuneti dvs, SR il cumparati de la ASRO (Asociatia de Standardizare din Romania)
declaratia de conformitate = este un document declarativ care spune ca produsul cu seria...... este conform cu standardul..... si a fost fabricat in conformitate cu legislatia aplicabila (in functie de ce fabricati, de la elice de avion la marmelada)
certificatul de garantie este un document prin care va asumati ca veti aduce la conformitate, fara plata, produsul reclamat ca defect de catre client. si aici exista limite: nu se aplica la consumabile, de exemplu. legislatia despre garantii o gasiti pe siteul ANPC.
dupa cum vedeti, nici urma de tipizate. toate aceste documente se emit sub semnatura proprie
Mulțumesc pentru răspuns.

adriandimitriu a scris:

certificat de calitate = document prin care producatorul demonstreaza ca produsul comercializat este conform cu standardul de calitate al produsului. standardul este fie al dvs (SF=standard de firma), fie un standard general al tipului de produse (SR=standard roman). SF il compuneti dvs, SR il cumparati de la ASRO (Asociatia de Standardizare din Romania)
declaratia de conformitate = este un document declarativ care spune ca produsul cu seria...... este conform cu standardul..... si a fost fabricat in conformitate cu legislatia aplicabila (in functie de ce fabricati, de la elice de avion la marmelada)
certificatul de garantie este un document prin care va asumati ca veti aduce la conformitate, fara plata, produsul reclamat ca defect de catre client. si aici exista limite: nu se aplica la consumabile, de exemplu. legislatia despre garantii o gasiti pe siteul ANPC.
dupa cum vedeti, nici urma de tipizate. toate aceste documente se emit sub semnatura proprie