avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, am o problema f urata, vreau sa știu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, am o problema f urata, vreau sa știu dacă pot iesi ...

Bună ziua, am o problema f urata, vreau sa știu dacă pot iesi din ea cumva sau trebuie deschis proces și dacă câștig. Am vrut sa vând o bicicleta pe olx și acolo sunt hoți care au făcut un site, link care e ca un virus și fura banii toți de pe carduri. Ești abordat de acești hoți, o rețea care cică e din străinătate, din hackeri, care au gata formatate întrebări pe google tranlate, platforma creata ca să semene cu a olx și îți impun ce sa faci. Când ai ceva de vândut, te abordează pecwhats app cu teme gata făcută, au creat un link care te duce la a ți fura toți banii de pe card, am depus plângere la politie. După ce te grăbesc zicând ca au plătit produsul, intri, dai datele card, fără sa știi dacă ești și prima data, ca să ți dea ei banii pe produs, dar apare o platforma a Revolut, care îți spune ce sa faci pana îți ia toți banii. Eu s pensionara pe caz de boala grad invaliditate, aveam 1800 strânși de un an și am greșit de am dat la graba datele și mi au extras tot, rămânând ca invalid fără un leu, ceea ce nu e legal, noi ca bolnavi cu dosar ne trebuie medicamente, mâncare, am și copil, nu am rămas cu nimic. Deși e veche metoda, o știu și olx și ing banca de unde mi s a furat, au pățit mulți, nu au făcut nimic sa i stopeze, găsească, pune contra lor protecție, dar știu de ei, făcând reclamație ca nu mai am un leu m au luat ca eu sunt de vina deși politia zice ca e acces la un sistem informatic fraudulos, 2 cauze penale, nu mi dau banii, nici o parte. Eu sunt cu grad de invaliditate, bolnava, m au lăsat fără un leu, nu am mâncare sau medicamente, ceea ce legal nu cred ca au voie. Mi au aruncat doar minciuni, ca eu am dat plătește și nu trebuia, eu nu am autorizat nicum sa mi se ia 1800 lei, toți banii, și nu știam ca s niște hoți dincolo, eu trebuia sa primesc bani. Și asa întreb, ca vreau sa dau ung în judecata, pot lua banii înapoi ca s furați și sa cer daune morale ca s bolnav căruia ing a permis sa i se fure de pe card toți banii, dacă câștig. Nu am din ce trai acum. Ei susțin ca tot eu am fost proasta, ca eu am dat plătește în platforma creata sa fii furat. Dar e frauda bancara, eu am avut 10 ani bani în contul lor, ei m au lăsat bolnava și nu mi dau nici o parte din bani, ma și fac vad pe mine proasta sa scape ei. Vreau sa întreb un avocat, sunt disperata, vindeam ca nu aveam bani și fără sa știu, m am trezit cu conturile goale și banca nu mi ia apărarea, nu i pasa. Metoda de furt e stuita de ei și cei de la olx. Nu le a pasat, n au asigurat contul pe card, nu ne au avertizat. Ce fac, deschid proces, arat tot ce mi s a făcut, cum mi s au luat fraudulos banii, poate dacă nu fac nimic le iese ceva din furturile astea dacă nu stopează. Am șanse sa câștig banii și daune dacă s și bolnava și rămasă fără un leu, știu ca au avocați buni, ca s pregătiți sa știe ce sa spună dar eu sunt și păgubit și jignita. Am 1000 lei pensia invaliditate și m au lăsat fără un ban. Sa i acționez în judecata, câștig? Au luat tot de pe cardul meu. Nici cash nu aveam scos, eu am avut încredere.
Cel mai recent răspuns: Anda303 , utilizator 18:44, 23 Septembrie 2022
Este de preferat sa sesizati official autoritatile,sa comunicati detaliat succesiunea de evenimente
Succes !
Nu am inteles expunerea.
Și eu zic ca ar fi bine sa sesizați în scris autoritățile.

Băncile fac și abuzuri în anumite cazuri și dacă ii lași asa ramai cu paguba.

Scris din București 2022
Dar am reclamat la politie, s a deschis dosar penal, nu doar eu am pățit, doar ca eu chiar am rămas fără un ban și cu un soc pana cauta politia poate nu i găsesc ca s străini am înțeles, eu cu ce trăiesc, banca nu trebuia sa ma despăgubească sa am din ce trai?
Vedeți ce va spun polițiștii.
Ei au cazul pe masă.
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, mulțumesc, dar va dura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar folosit de alta persoana radu_natea radu_natea Buna ziua, Contul meu bancar si cardul de la banca ING a fost folosit de catre un fost prieten (cel putin asa am crezut) in diverse tranzactii frauduloase, ... (vezi toată discuția)
Card folosit fraudulos cont golit integral yokkyu yokkyu As dori sa stiu ce demersuri trebuie sa fac deoarece mi- s-a utilizat cardul de credit fraudulos, au fost extrasi toti banii de pe el ( in jur de 1500 de lei) ... (vezi toată discuția)
Bani furati din contul bancar mircea60n mircea60n Greseala fatala! Am dat unei firme acces remote la computerul meu, sa-mi instaleze aplicatie cumparata de la ei. Prea tarziu mi-am dat seama ca e o escorcherie ... (vezi toată discuția)