Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal? Bună ziua, Scriu în numele unei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal? Bună ziua, Scriu în numele unei persoane care ...

Dosar penal? Furt Cora

Bună ziua,

Scriu în numele unei persoane care vrea să rămână anonimă:
Acum câteva zile a fost prinsă, în hypermarketul Cora, încercând să fure câteva produse.
Nu e ca o scuză, dar nu a băgat nimic în buzunar, a trecut produsele pe banda de la casele unde se scanează fără casier și unele produse nu le-a scanat. Persoana respectivă a achitat 15 produse din 20. Cei de la pază au sesizat și au sărit imediat, au luat persoana respectivă si au dus-o într-o camera, pe undeva prin incintă, au luat coșul și au pus persoana respectivă să plătească toate produsele(din nou), adică are 2 bonuri: bonul 1 cu 15 produse achitate și bonul 2 cu 20 de produse achitate. Au amenințat inițial că vor chema poliția, dar nu au chemat.
Persoana, în cauză, nu a fost legitimată, ci doar a plătit produsele și a plecat.
Întrebare: pe baza filmărilor, cei de la Cora se pot adresa unei secții de poliție pentru a depune o plângere penală? Dacă da, va primi o citație în acest sens? Ce se poate întâmpla, pe mai departe?
Vă mulțumesc
ptsiteuridiverse, utilizator
Nu se întâmplă nimic mai departe dacă nu au chemat politia.
Da, practica agenților de paza și a poliției este de a se ancheta pe loc și a se face dosarul penal imediat.

Deci, nu se va face sesizare la politie decât dacă sunt mai multe fapte și un prejudiciu mai mare ceea ce nu pare sa fie cazul în această speță.

Exista si romani arestați în străinătate pentru furturi de aces fel dar cu prejudicii mai mari.

Scris din București 2022