avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr uzocapione ...

Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr uzocapione teren de 300m, Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 20:41, 22 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate.

Posesia indelungata, vreme de 30 ani, poate duce la dobandirea dreptului de proprietate, pe calea uzucapiunii(prescriptia achizitiva).

Posesia trebuie sa fie una continua, publica, neintrerupta si exercitata sub nume de proprietate.

Bunul trebuie sa fie in domeniul privat al statului.

Uzucapinea reprezinta o sanctiune impotriva proprietarului nediligent, care a ramas in pasivitate, neexercitandu-si dreptul de proprietate.

Posesia poate fi demonstrata prin orice mijloc de proba.

Uzati de proba testimoniala cu 2 martori, proba cu inscrisuri, expertiza topografica.

Prezentati instantei de judecata un istoric de rol fiscal, precum si situatia juridica a terenului si orice alt inscris doveditor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune dupa succesiune Iooan Iooan Buna ziua, Detin o locuinta dobandita prin mostenire de la mama mea. Succesiunea a fost facuta in 2012, iar mama a murit in 2014. Pentru terenul din jurul ... (vezi toată discuția)
Daca in ultimii 20 de ani impozitul pe pamant a fost platit de bunicul meu poate sa devina proprietar? Ionut.X Ionut.X Bunicul meu a avut un unchi care nu a avut mostenitori si l-a luat sa aiba grija de el doar ca nu i-a dat nimic in scris bunicului meu si de cand a murit ... (vezi toată discuția)
Lipsa drept de proprietate fritzman fritzman Buna ziua, doresc sa vand un teren intravilan dar nu am document de proprietate(din cate stiu eu este din 1950). Acest teren a fost al tatalui meu care ... (vezi toată discuția)