Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr uzocapione ...

Buna ziua .Interesata de un avocat in Constanta ptr uzocapione teren de 300m, Mulțumesc.
Buna ziua,

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate.

Posesia indelungata, vreme de 30 ani, poate duce la dobandirea dreptului de proprietate, pe calea uzucapiunii(prescriptia achizitiva).

Posesia trebuie sa fie una continua, publica, neintrerupta si exercitata sub nume de proprietate.

Bunul trebuie sa fie in domeniul privat al statului.

Uzucapinea reprezinta o sanctiune impotriva proprietarului nediligent, care a ramas in pasivitate, neexercitandu-si dreptul de proprietate.

Posesia poate fi demonstrata prin orice mijloc de proba.

Uzati de proba testimoniala cu 2 martori, proba cu inscrisuri, expertiza topografica.

Prezentati instantei de judecata un istoric de rol fiscal, precum si situatia juridica a terenului si orice alt inscris doveditor.