avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Va expunem urmatoarea speta: O firma achizitioneaza ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Va expunem urmatoarea speta: O firma achizitioneaza meterie prima ...

Va expunem urmatoarea speta:
O firma achizitioneaza materie prima de la o societate comerciala inregistrata in scopuri de TVA in Polonia (cod de TVA valid pe VIES), dar marfa pleaca cu CMR de la o filiala a firmei din Polonia, inregistrata in scopuri de TVA in Cehia (cod de TVA valid pe VIES).
Cumparatorul trateaza operatiunea ca achizitie intracomunitara?
Mentionez ca firma din Polonia a declarat-o ca pe o operatiune triunghiulara.
Ultima modificare: Vineri, 23 Septembrie 2022
marga.bratoloveanu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 17:12, 23 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da e achizitie intracomunitara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cmr operatiuni triunghiulare IoanaAd IoanaAd Firma A din Romania achizitioneaza marfa de la firma B din Polonia, marfa urmand sa fie vanduta unui fimei C client final din Germania. Responsabilitatea ... (vezi toată discuția)
Completare 300 si 390 ?! ContSters283545 ContSters283545 Buna, Societate romaneasca, cu obiect de activitate \\\\\\" comert cu ridicata al produselor cosmetice si de parfumerie\\\\\\", cu asociat unic cetatean strain ... (vezi toată discuția)
Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)