Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Va expunem urmatoarea speta: O firma achizitioneaza ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Va expunem urmatoarea speta: O firma achizitioneaza meterie prima ...

Va expunem urmatoarea speta:
O firma achizitioneaza materie prima de la o societate comerciala inregistrata in scopuri de TVA in Polonia (cod de TVA valid pe VIES), dar marfa pleaca cu CMR de la o filiala a firmei din Polonia, inregistrata in scopuri de TVA in Cehia (cod de TVA valid pe VIES).
Cumparatorul trateaza operatiunea ca achizitie intracomunitara?
Mentionez ca firma din Polonia a declarat-o ca pe o operatiune triunghiulara.
marga.bratoloveanu, utilizator
Da e achizitie intracomunitara