avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire. Buna ziua. Dupa decedarea unei persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire. Buna ziua. Dupa decedarea unei persoane fara urmasi ...

Mostenire.
Buna ziua.
Dupa decedarea unei persoane fara urmasi cine are dreptul si in ce procent la mostenire?

Parintii au un copil pe care il vom numi A. Parintii se despart, si se recasatoresc, mama mai face un copil B iar tatal inca 2 copii C si D.
Tatal impreuna cu sotia lui cresc- copilul A, C si D. Copilul A decedeaza neavand la randul sau copii si necasatorit niciodata.
Dupa decesul copilului A care sunt mostenitorii?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Ing.N , utilizator 07:35, 25 Septembrie 2022
Părinții și toți frații săi.
Care dintre frati? ce procentaj?
Parintii buni? Vitregi? ce procentaj?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Moștenitorii lui A sunt:
- părinții lui A (mama și tatăl, astfel cum rezultă din certificatul lui de naștere)
- și toți frații lui A (atât B, cât și C și D)

Ei vor culege împreună moștenirea lui A după următoarea „formulă”

Jumătate din moștenirea lui A este partea cuvenită ascendenților privilegiați (adică mama și tatăl lui A, care primesc fiecare câte un sfert din moștenirea lui A).

Cealaltă jumătate din moștenirea lui A este partea colateralilor privilegiați, adică a fraților lui A (B, C și D).

Dar cum frații lui A sunt unii după mama (B) și alții după tată (C și D), această jumătate o mai împărțim odată în alte două jumătăți, corespunzătoare celor două linii, maternă și paternă.

Jumătatea maternă o culege B - care este singurul frate după mama.
Jumătatea paternă o vor împărți (frățește pe din două) cei doi frați după tată C și D.

Adică finalul artă așa: 2/8 +2/8 +2/8 + 1/8 + 1/8

Atenție! Am plecat de la premisa că AMBII părinți ai lui A sunt în viață. Dacă-mi spuneți că-i vreunul mort, atunci calculele se schimbă (fiindcă atunci când la moștenire vine un singur părinte, partea lui este un sfert, iar partea colateralilor privilegiați este trei sferturi. Restul explicațiilor rămân valabile).
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Septembrie 2022
romascanu, moderator
Multumesc pentru rspunsul detaliat,
O zi buna,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi la partaj casã Daniel1111 Daniel1111 Mama are 3 copii,unul dintre copii decedează dar deţine în proprietate o casă.Nu are urmaş şi nici nevastă.Cîtă parte din casă moşteneşte mama ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati!speta la succesiuni byank04 byank04 Chiar am nevoie de ajutor.:((Am o nelamurire foarte mare in legatura cu mostenirea legala.De exemplu in cazul in care sunt ambii parinti in viata,ei primesc ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire Lucky63 Lucky63 Buna seara! As dori sa stiu si eu va rog care este cota pe care o are o mama,respectiv sora mea dupa decesul fiicei ei care nu era casatorita si nu avea ... (vezi toată discuția)