avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut când nu știi ...

Buna ziua!As avea nevoie de un sfat.Ce e de făcut când nu știi dacă contorul de apa merge bine?Pe cine chem să îl verifice?Când am dat citirea apei mi s-a zis că valoarea contorului de apă e prea mica( 84 metri cubi, în șase ani de când stăm în apartament(doua persoane: copil/adult).Menționez că am fost și plecați cate o lună pe an și am mai făcut economie, dar nu exagerat( mașină de spălat merge de cel puțin 3-4 ori pe săptămână,).Eu nu mă pricep la lucrurile astea și nu înțeleg de ce nu mi s-a atras atenția până acum...Deci, pe cine chem să verifice contorul?Și cum e valoarea de 84 de metri cubi de apă?
Cel mai recent răspuns: lllucci , utilizator 21:18, 29 Septembrie 2022

Buna seara!Stau la bloc, avem o asociație de locatari.Ci siguranță trebuie schimbat deoarece ecranul este foarte neclar din cauza umezelii.O să întreb la întreținere săptămâna viitoare dacă au dânșii vreun instalator.
latka a scris:

Nu ati raspuns la intrebare. Locuiti la bloc, sau la casa ? Faceti parte dintr-o asociatie de proprietari ? Daca stati la casa apometrul e al furnizorului de apa si trebuie schimbat de catre el. Daca stati la bloc, cumparati un alt apometru si schimbati-l (sa aiba buletin de verificare metrologica initiala). Fiecare asociatie are niste reguli, unele asociatii au propriiile sigilii de montaj, lucreaza cu anumite firme sau instalatori. Sunt firme care fac si serviciul de montaj si sigilare apometru. Si elibereaza un PV de montaj, cu datele despre apometru si seria de la sigiliu, si indecsii de pe cele doua apometre, cel vechi si cel nou, la instalare. O copie a acelui document trebuie depusa la asociatie.


Buna seara!Stau la bloc, avem o asociație de locatari.Ci siguranță trebuie schimbat deoarece ecranul este foarte neclar din cauza umezelii.O să întreb la întreținere săptămâna viitoare dacă au dânșii vreun instalator.
latka a scris:

Nu ati raspuns la intrebare. Locuiti la bloc, sau la casa ? Faceti parte dintr-o asociatie de proprietari ? Daca stati la casa apometrul e al furnizorului de apa si trebuie schimbat de catre el. Daca stati la bloc, cumparati un alt apometru si schimbati-l (sa aiba buletin de verificare metrologica initiala). Fiecare asociatie are niste reguli, unele asociatii au propriiile sigilii de montaj, lucreaza cu anumite firme sau instalatori. Sunt firme care fac si serviciul de montaj si sigilare apometru. Si elibereaza un PV de montaj, cu datele despre apometru si seria de la sigiliu, si indecsii de pe cele doua apometre, cel vechi si cel nou, la instalare. O copie a acelui document trebuie depusa la asociatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificarea metrologică a apometrelor Ana bulgaru Ana bulgaru Buna ziua Am si eu o intrebare stie cineva cum se face verificarea metrologica a unui apometru ? E lege data cum ca proprietarul trebuie sa ia parte la ... (vezi toată discuția)
Citire contor apa Robby_na Robby_na buna ziua! as vrea sa stiu, explicit, cum se citeste contoarul la apa ( apometru 5 cifre, ex. 00789), pentru a evita discutiile in contradictoriu cu alte ... (vezi toată discuția)
Cum se citeste corect un apometru? cristianapopa cristianapopa buna ziua! am o mare dilema ! cum se citeste corect un apometru?dc stie cineva cum il rog f.frumos sa-mi dea un raspuns ,si apoi o sa-i trimit toate datele ... (vezi toată discuția)