Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere nejustificata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere nejustificata

Buna ziua,
M-am angajat acum aproximativ o luna jumatate, iar in urma unor divergente ce nu au legatura cu locul de munca, mi s-a dat un preaviz de concediere fara sa imi doresc sa renunt la acest loc de munca.
Vreau sa stiu daca in conditiile in care am fost concediata am dreptul la somaj.

In temeiul art.75 din Legea 53/2003, angajatorul decide sa-mi acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare, dupa care va fi emisa decizia de concediere.
Temeiul de drept al concedierii il constituie art.65-67 din Legea 53/2003-Codul muncii

P.S. Ultimul loc de munca l am avut din august 2019 pana in 10 august 2022.Iar cel actual a fost inregistrat cu data de 11 august 2022.
În aceste condiții, aveți dreptul la sonaj.