avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere nejustificata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere nejustificata

Buna ziua,
M-am angajat acum aproximativ o luna jumatate, iar in urma unor divergente ce nu au legatura cu locul de munca, mi s-a dat un preaviz de concediere fara sa imi doresc sa renunt la acest loc de munca.
Vreau sa stiu daca in conditiile in care am fost concediata am dreptul la somaj.

In temeiul art.75 din Legea 53/2003, angajatorul decide sa-mi acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare, dupa care va fi emisa decizia de concediere.
Temeiul de drept al concedierii il constituie art.65-67 din Legea 53/2003-Codul muncii

P.S. Ultimul loc de munca l am avut din august 2019 pana in 10 august 2022.Iar cel actual a fost inregistrat cu data de 11 august 2022.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 22:31, 25 Septembrie 2022
În aceste condiții, aveți dreptul la sonaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu somaj? aledical aledical Doresc sa ma ajute cineva; sotia mea a fost in concediu o saptamina la revenire a primit un preaviz in care i se aduce la cunostintia ca activitatea societatii ... (vezi toată discuția)
Contestatie concediere din motive ce nu tin de persoana angajatului denisa88 denisa88 Buna seara, Am cateva intrebari si v-as fi recunoscatoare daca as primi un raspuns cat mai detaliat.O sa redactez intocmai foaia pe care am primit-o,fara a ... (vezi toată discuția)