Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fluturasi de salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fluturasi de salariu

Buna seara,

As avea o intrebare pentru dvs.
Din cate stiu, din cate am citit (nu sunt jurist sau specialist in domeniu), fluturasii de salariu nu sunt acte fiscale/doveditoare reglementate de Codul Fiscal sau alte legi in vigoare. Din cate m-am informat este vorba despre vointa angajatorului de a le elibera sau nu.

Intrebarea mea pentru dvs. este in felul urmator: desi nu este un act reglementat, este in regula ca acesta sa poate fi inmanat si altor colegi pentru ca ulterior sa mi-l dea mie? Adica, m-am pomenit de cateva ori ca fluturasii mei fusesera luati de diversi colegi mai.. "curiosi" pentru ca vezi doamne, "sa nu ma mai obosesc eu sa merg" eu sau tot felul de motive. Adica noi normal semnam pentru ele.
Chiar daca nu sunt reglementate chestiile astea, e normal? Nu e cumva vreun abuz in serviciu din moment ce nu am semnat pentru el? Nu sunt dosarele X, dar nu mi se pare normala chestia asta.
Stefan_VB, utilizator
Nici nu este, salariul e confidențial. Colegii de la cine il iau mai exact?
Salariul este confidential, angajatorul avand obligatia de a lua masurile necesare pentru asigurarea confidentialitatii.

Astfel, fluturasul de salariu contine date confidentiale, si ar trebui inmanat personal salariatului.