Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bani de drept retinuti de celalalt mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bani de drept retinuti de celalalt mostenitor

Suntem 2 frati, eu in strainatate, fratele si mama in Romania. In urma decesului tatalui acum 2 ani am dobandit cu totii un teren cu cotele specificate in certificatul de mostenitor. Fratele si mama au vandut terenul in Romania, cu acordul meu, dar fratele a retinut toti banii - ai mei si ai mamei. Cum pot sa reintru in posesia banilor care mi se cuvin si ce dovezi m-ar ajuta?
Daca nu va da banii de buna voie il dati in judecata si il executati dupa aceea silit.

avocat Claudiu Lascoschi
~ Conținut șters la cerere ~
buna ziua!
integ ca ati dat fratelui o procura pt instrainarea celui teren, daca aceasta este situatia el in caliatate de mandatar ramane incarcat cu suma pna cand ii veti remite o chitanta descarcatoare.
jurist Clement a scris:

Actiunea in revendicare este favorabila dv-stra!
Un avocat priceput va aduce banii!!!! :happy:

Ce revendicare?Aveti chef de glume?
Vedeti ca userul va poate lua in serios.

Se pot recupera banii si exista dreptul, dar ii trebuie avocat angajat.
Trebuie vazut exact ce s-a intamplat, ce s-a vandut.
Daca s-a vandut partea dvs trebuia o procura notariala.
Exista sau nu o astfel de procura semnata de dvs?

avocat Claudiu Lascoschi