avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bani de drept retinuti de celalalt mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bani de drept retinuti de celalalt mostenitor

Suntem 2 frati, eu in strainatate, fratele si mama in Romania. In urma decesului tatalui acum 2 ani am dobandit cu totii un teren cu cotele specificate in certificatul de mostenitor. Fratele si mama au vandut terenul in Romania, cu acordul meu, dar fratele a retinut toti banii - ai mei si ai mamei. Cum pot sa reintru in posesia banilor care mi se cuvin si ce dovezi m-ar ajuta?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:52, 20 Ianuarie 2010
Daca nu va da banii de buna voie il dati in judecata si il executati dupa aceea silit.

avocat Claudiu Lascoschi
~ Conținut șters la cerere ~
buna ziua!
integ ca ati dat fratelui o procura pt instrainarea celui teren, daca aceasta este situatia el in caliatate de mandatar ramane incarcat cu suma pna cand ii veti remite o chitanta descarcatoare.
jurist Clement a scris:

Actiunea in revendicare este favorabila dv-stra!
Un avocat priceput va aduce banii!!!! :happy:


Ce revendicare?Aveti chef de glume?
Vedeti ca userul va poate lua in serios.

Se pot recupera banii si exista dreptul, dar ii trebuie avocat angajat.
Trebuie vazut exact ce s-a intamplat, ce s-a vandut.
Daca s-a vandut partea dvs trebuia o procura notariala.
Exista sau nu o astfel de procura semnata de dvs?

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neieşirea din indiviziune Selu Ion Selu Ion Bună ziua! După ce am făcut succesiunea, noi, cei trei frați, nu am ieşit din indiviziune. Ne-am împărțit terenul în trei parcele, şi fiecăruia i-a ... (vezi toată discuția)
Procura vanzare imobil luminita.huidu luminita.huidu Buna ziua, Doresc sa stiu care este procedura prin care o persoana care a dat drept de vanzare a unui imobil, semnand o procura la notar, poate sa intre in ... (vezi toată discuția)
Dosar penal al fratelui meu care nu este in tara, nu mi se da voie sa aflu despre ce este vorba! danutt_ddl danutt_ddl Acum o saptamana mi-a venit o citatie aacsa, pentru fratele meu, care nu este in tara. Pe citatie scrie dosar penal inceput din anul 2008 despre care nimeni ... (vezi toată discuția)