Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare catre CRUCEA ROSIE
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare catre CRUCEA ROSIE

Buna ziua,
Sumele acordate ca sponsorizare catre CRUCEA ROSIE ROMANA pot fi scazute din impozitul pe profit? CRUCEA ROSIE ROMANA este o societate de utilitate publica, nonprofit, dar nu este inscrisa in registrul asociatiilor si fundatiilor de pe ANAF
Societatea Romana de Cruce Rosie este persoana juridica romana DE DREPT PUBLIC, nu este una de drept privat cum sunt asociatiile, fundatiile si federatiile guvernate de OG 26 /2000 sau alte entitati de drept privat, astfel ca nu intra sub incidenta acelor prevederi din Codul Fiscal care conditioneaza beneficiul sponsorizarilor de inscrierea in acel registrul al entitatilor....
Multumesc!