avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitorii veteranilor de razboi. Buna ziua, voiam ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitorii veteranilor de razboi. Buna ziua, voiam sa stiu ...

Mostenitorii veteranilor de razboi.

Buna ziua, voiam sa stiu daca mostenitorii (fiica) veteranilor de razboi primesc indemnizatie/teren? Veteranul de razboi a decedat si in timpul vietii nu a solicitat cota de teren care i se cuvinea. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 10:36, 27 Septembrie 2022
Buna seara.
Daca tatal nu a revendicat terenul cuvenit,dvs.nu aveti ce mosteni.
Condiția este ca cel care ar fi beneficiat de drepturile respective sa le fi solicitat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmas de veteran de razboi rica67 rica67 Buna .Ma numesc Alexandra si vreau sa va intreb ;daca tatal meu a fost veteran de razboi pot solicita drepturile ce i se cuvin din legea 44/1994 ,deoarece nu ... (vezi toată discuția)
Mostenirea dreptului la un ha de teren arabil Statescu Statescu Buna ziua! Tatal meu, veteran de razboi, desi are intocmit dosarul (L 44/1994) pentru atribuirea unui ha de teren arabil, de foarte multi ani, pana acum nu a ... (vezi toată discuția)
Copiii celor care nu au fost prizonieri dar au fost veterani ... Grecu ion Grecu ion Copiii celor care nu au fost prizonieri dar au fost veterani de război,pot beneficia de indemnizație conf.legii nr.130/2020? (vezi toată discuția)