Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Am un SRL (agenție de turism online) sunt ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Am un SRL (agenție de turism online) sunt asociat ...

Buna ziua! Am un SRL (agenție de turism online) sunt asociat unic și administrator. Nu am contract de munca și nici salariați. Am încheiat un contract cu Casa de asigurări pentru a beneficia de concediu de maternitate conform OG 158/2005. Venitul meu este din dividente pe care nu intenționez sa le încasez in perioda concediului. Doresc sa intru in concediu cu 1-2 săptămâni înainte de a naste.
1. Pot avea activitate pe SRL ?
2. Trebuie sa angajez pe cineva sa îmi țină locul?
3. Cum pot dovedi ca eu, persoana fizica, nu am activitate dacă tot eu, persoana jurica, am activitate?
4. Înaintea SRL-ului Firma a fost PFA. Este același CUI. PFA a fost înființat in Aprilie 2021 și are continuitate cu SRL-ul. Oare beneficiez de concediu creștere copil.
Va multumesc!
Alina Rahau, utilizator