avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infracþiuni privind comerþul electronic (Legea nr. ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infracþiuni privind comerþul electronic (Legea nr. 365/2002)

Sunt implicat intr-un caz penal.

Capete de acuzare :

Complicitate la inselaciune
Constituit un grup infractional organizat
Efectuarea de operatiuni financiare în mod fraudulos, etc

Mentionez, ca eu am ridicat de cateva ori bani pentru inculpat prin serviciul Western, insa n'am stiut despre ce este vorba, initial mi-a zis ca primeste de la un prieten si-are probleme cu buletinul, si-mi oferea comision, nu era nici un grup organizat .. iar cand am aflat, ca banii provin din frauda, m-am desistat. Acuzatiile sunt de prin 2006 dar abia acum l-au arestat , si m-au chemat in instanta, la inceput am fost trecut ca invinuit, urmarit penal ( sub semnatura) iar acum, ca inculpat .. avocat nu mi-am permis, si am unul din oficiu. Am declarat ca imi recunosc si regret fapta, am spus exact cum a fost.

As dorii sa intreb, daca cineva a mai avut astfel de cazuistica, cu ce pedeapsa m-as putea alege ? :| Si daca ma aleg cu dosar, dupa cat timp pot fii reabilitat ? :(
( Cazier curat, n'am mai avut niciodata probleme cu organele de politie, pana acum :/ )

Va multumesc, anticipat.

Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
k1dSk, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:43, 20 Ianuarie 2010
Trebuie vazut dosarul de un avocat.
Nu se poate face o estimare de pedeapsa in cazul dvs.
Trebuie analizate toate infractiunile si facute calcule.
Trebuie analizata apararea care se va face.
Adica pentru o fapta penala nu se aplica mereu o pedeapsa identica.
Un mic...,,depinde''...poate face diferenta intre detentie si libertate sau, dupa caz, intre ...ani si ani de executare a pedepsei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituire de grup infractional ciolitos ciolitos Am ghinionul sa fiu inculpat intr-un dosar penal in care mi se aduc urmatoarele acuzatii: constituire de grup infractional si inselaciune cu consecinte ... (vezi toată discuția)
Exista vreun termen rezonabil in care procurorul trebuie sa raspunda ... Ionut8356 Ionut8356 Exista vreun termen rezonabil in care procurorul trebuie sa raspunda la actul de înștiințare a avocatului de dorința a inițierii acordului de ... (vezi toată discuția)
Sunt pedepsite intotdeauna faptele penale? maria18 maria18 ce pedeapsa poate primi o persoana acuzata cu art.215, art. 254, art. 289, art. 291? (vezi toată discuția)