avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Voi primi o donație pentru operația de cancer. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Voi primi o donație pentru operația de cancer. Trebuie să anunț Fiscul?

Voi face o operație de cancer, foarte costisitoare pentru mine. Partenerul meu (cu care nu sunt căsătorită și nu locuim împreună) mă va ajuta și va suporta o parte din costul operației.. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie făcut vreun demers legal pentru ca să-mi plătească operația, astfel încât să nu risc vreo problemă cu Fiscul. Și dacă e aceeași situație din punct de vedere al declarării banilor dacă prietenul meu plătește operația direct cu cardul lui la spital.
Vă mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 27 Septembrie 2022
elenagabi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:06, 28 Septembrie 2022
Sau, ca să reformulez intrebarea: trebuie să justific la Fisc de unde am suma respectivă?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie să justificați nimic la ANAF. Nici nu trebuie să declarați suma de bani care o primiți în contul bancar.

Cel care vă trimite banii în contul bancar, să scrie la destinația banilor =DONAȚIE=. Doar atât.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procură / împuternicire într-o situație specială elenagabi elenagabi Bună ziua, Vă adresez rugămintea să-mi spuneți ce cale legală am pentru a împuternici o persoană (partenerul meu) ca, în caz de forță majoră, să ... (vezi toată discuția)
Declarare venituri suplimentare stefandumitru37 stefandumitru37 Sunt cetatean roman, domiciliat in Romania si de curand mi s-a ivit ocazia sa ajut cateva persoane straine din SUA. Acestia nu vor sa semneze nimic cu mine si ... (vezi toată discuția)