Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Voi primi o donație pentru operația de cancer. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Voi primi o donație pentru operația de cancer. Trebuie să anunț Fiscul?

Voi face o operație de cancer, foarte costisitoare pentru mine. Partenerul meu (cu care nu sunt căsătorită și nu locuim împreună) mă va ajuta și va suporta o parte din costul operației.. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie făcut vreun demers legal pentru ca să-mi plătească operația, astfel încât să nu risc vreo problemă cu Fiscul. Și dacă e aceeași situație din punct de vedere al declarării banilor dacă prietenul meu plătește operația direct cu cardul lui la spital.
Vă mulțumesc!
elenagabi, utilizator
Sau, ca să reformulez intrebarea: trebuie să justific la Fisc de unde am suma respectivă?
Nu trebuie să justificați nimic la ANAF. Nici nu trebuie să declarați suma de bani care o primiți în contul bancar.

Cel care vă trimite banii în contul bancar, să scrie la destinația banilor =DONAȚIE=. Doar atât.
Dapix, utilizator