avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua ma numesc Elena și doresc să știu dacă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua ma numesc Elena și doresc să știu dacă se poate ...

Bună ziua ma numesc Elena și doresc să știu dacă se poate beneficia de pensie de urmas dacă nu ești căsătorit.
Tatăl meu a decedat în urmă cu 3 săptămâni și doresc să știu dacă mama poate beneficia de pensie de urmas deoarece ei nu sunt căsătoriți dar au locuit 31 de ani împreună în concubinaj. Îmi spuneți vă rog ce se poate face. Vă mulțumesc!.
Cel mai recent răspuns: Alexandrarares , utilizator 12:53, 28 Septembrie 2022
Buna ziua!
Nu are dreptul la pensie de urmas.
www.avocatnet.ro/articol_587...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj 28 ani macarie_cristina macarie_cristina Mama mea a trait 28 ani cu tata in concubinaj ,tata a decedat in urma cu 6 saptamani prin suicid ,ce drepturi ar avea mama asupra pensiei de urmas ,ne fiind ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas alexandrugabrielvasilovici alexandrugabrielvasilovici Buna ziua, Daca o persoana X a trait in concubinaj 30 de ani cu o alta persoana Y( care a decedat ) si sunt casatoriti doar de 5 ani, poate persoana X sa ... (vezi toată discuția)
Un alt ajutor dupa terminarea perioadei de somaj stegaru florentina stegaru florentina Buna ziua! Ma numesc Stegaru Florentina si as dori sa imi spuneti,va rog mult,daca mama mea care momentan beneficiaza de ajutor de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)