Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Un alt ajutor dupa terminarea perioadei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Un alt ajutor dupa terminarea perioadei de somaj

Buna ziua!
Ma numesc Stegaru Florentina si as dori sa imi spuneti,va rog mult,daca mama mea care momentan beneficiaza de ajutor de somaj pana in luna octombrie pote beneficia de un alt ajutor de la stat,orice.As vrea sa precizez ca locuieste la tara, nu are un alt venit,nu are pe cartea de munca mai mult de 5 ani,are 45 de ani,tatal meu a decedat in luna ianuarie,noi suntem 3 frati,studenti si beneficiem de pensie de urmas.As vrea sa stiu daca poate si mama mea beneficia de pensie de urmas sau de un venit minim garantat orice pentru ca tatal meu era singurul care avea un loc de munca.Astept raspunsul Dvs.Va multumesc!
mama dvs. poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului sotului, actele se depun la Casa de pensii (as apela la alt consultant din forum sa confirme ca acest sfat, nu am verificat legislatia in domeniu... )
deasemenea , pentru alte ajutoare trebuie sa vedeti la Primaria localitatii, se acorda anumite venituri minime pt astfel de situatii
Poate beneficia de pensie de urmas incepand cu luna oct.,mentionez ca tatal meu a decedat in ianuarie si momentan beneficiaza de somaj?