Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la investitie in curs
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la investitie in curs

Buna ziua!

In cazul receptiei unui mijloc fix ( cladire ) in urma investitiei in curs ( contul 231 ) in regie proprie se calculeaza TVA in deviz, si daca de emite autofactura?
Nu. Se face numai inreg 212=231 pe baza notei de receptie la valorile din 231 (care include val materialelor, manoperei, taxelor si altele dupa deducerea tva).
Multumesc, dar nu se trece in contul 722 valoarea investitiei?
Ct 722 s-a folosit pt evidentierea inv in curs (231 = 722 pentru a compensa cheltuielile cu mat prime , manopera, taxe, etc). In momentul in care investitia este finalizata si aveti PV de receptie finala nota este 212 = 231