Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Intrebare: chiriasul plateste cu intarziere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Intrebare: chiriasul plateste cu intarziere chiria ...

Buna ziua. Intrebare: chiriasul plateste cu intarziere chiria si refuza sa o faca bancar, am platit eu intretinerea pe 2 luni deoarece avea restanta pe iulie iar acum refuza sa-mi dea banii. In contract este stipulat clar ca daca nu plateste facturile sau chiria la termen, contractul se reziliaza. Ce pot face sa dau afara acest chirias? Cum il pot obliga sa-mi faca transfer bancar ca sa am dovada intarzierii platii. Multumesc.
Îl notificați prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire și în cazul în care nu pleacă de buna voie îl evacuați prin instanta.Discutati cu un av tb văzut ce clauze prevede contractul etcetc.Sunt multe ipoteze de discutat depinde de cum v a plătit, cash și ii dădeați o chitanță, aceste aspecte se lămuresc.
Conditionat de clauzele reciproc asumate,in calitate de locator va revine dreptul sa notificati oficial locatarul cu scopul comunicarii obligatiei de plata in termen a obligatiilor asumate chirie+intretinere si a informari rezilerii contractului de locatiune datorita nerespectarii obligatiilor asumate de catre locatar
Trebuie analizat contractul de locatiune ,daca este inregistrat la ANAF si daca partile au prevazut clauza ca acesta in caz de neindeplinire obligatii,reprezinta titlu executoriu